Zaświadczenie o niekaralności - jak je uzyskać i ile kosztuje?
Przy okazji podejmowania konkretnej pracy czy innych działań cywilnoprawnych może się okazać, że druga strona będzie wymagała zaświadczenia o niekaralności, by zdecydować się na podpisanie umowy. Warto wiedzieć, czym ten dokument dokładnie jest i skąd go załatwić, ponieważ konieczność jego zorganizowania może dotyczyć w zasadzie każdej osoby i to na różnych etapach kariery czy życia ogólnie. Zaświadczenie o niekaralności – jak je uzyskać i ile kosztuje?
Zaświadczenie o niekaralności - definicja
Zanim poznamy szczegóły uzyskiwania zaświadczenia o niekaralności, a także koszty tej operacji, warto przede wszystkim dowiedzieć się, czym to zaświadczenie dokładnie jest. To dokument potwierdzający, że dana osoba nie została skazana wyrokiem sądu, w związku z czym nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym. Zaświadczenie to najczęściej jest wymagane w trakcie rekrutacji do pracy na stanowisku związanym z finansami, bezpieczeństwem osób czy odpowiedzialnością społeczną. Zdarza się, że pracodawcy będą wymagali tego dokumentu, nawet jeśli wykonywana praca nie posiada żadnej z powyższych cech.
Zaświadczenie o niekaralności – gdzie je uzyskać?
Ustaliliśmy, że zaświadczenie o niekaralności jest dokumentem potwierdzającym fakt, że dana osoba nie jest uwzględniona w Krajowym Rejestrze Karnym, w związku z czym otrzymuje się je właśnie w tej instytucji. By takie zaświadczenie otrzymać, uprzednio należy złożyć odpowiedni wniosek do Krajowego Rejestru Karnego. Najłatwiejszym obecnie sposobem pozyskania tego dokumentu jest złożenie wniosku przez Internet w formie elektronicznej. Umożliwia to platforma stworzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W pierwszej kolejności należy jednak zarejestrować się na stronie internetowej Krajowego Rejestru Karnego, wypełnić odpowiedni, znajdujący się na tym portalu wniosek, a na koniec potwierdzić go za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego, zweryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym lub za pomocą podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.
Jeśli jednak osoba, której potrzebne jest zdobycie tego dokumentu nie posiada dostępu do Internetu, może zaświadczenie o niekaralności otrzymać przy pomocy klasycznego, papierowego wniosku. Taki wniosek należy złożyć w punkcie informacyjnym odpowiedniego sądu okręgowego lub bezpośrednio w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego, które znajduje się w Warszawie. Osoby zamieszkujące poza stolicą Polski zmuszone są więc szukać odpowiednich punktów w sądach okręgowych.
Przepisy przewidują także możliwość załatwienia zaświadczenia o niekaralności osobom, które nie mają możliwości złożenia wniosku przez Internet i nie są w stanie zjawić się osobiście w wyżej wymienionych punktach, w których ów wniosek można złożyć w formie fizycznej. Wniosek może być również wysłany pocztą na adres odpowiedniego punktu informacyjnego lub Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego. Wówczas należy jednak pamiętać, by do wysłanego wniosku załączyć potwierdzenie wpłaty uiszczonej na poczet otrzymania zaświadczenia.
Po złożeniu poprawnego wniosku Krajowy Rejestr Karny ma obowiązek wydać zaświadczenie bez zbędnej zwłoki, w terminie nieprzekraczającym 7 dni od momentu złożenia wniosku.
Zaświadczenie o niekaralności – ile kosztuje?
Zaświadczenie o niekaralności nie jest niestety dokumentem bezpłatnym. By je otrzymać, należy uiścić odpowiednio wysoką opłatę. Ta ma dwie stawki. W przypadku składania dokumentu drogą internetową, opłata wynosi 20 zł. Jeśli jednak składamy wniosek o ten dokument osobiście, w odpowiednim punkcie lub za pomocą poczty, wówczas opłata wrasta do 30 zł.
Gdzie w takim razie ją uiścić? Można to zrobić w kasie sądu, w którym składany jest wniosek lub w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości. Opłaty można dokonać także przy pomocy znaków opłaty sądowej, które można kupić w kasie danego sądu. Uiszczenie opłaty jest także możliwe poprzez dokonanie bezpośredniego przelewu na konto Ministerstwa Sprawiedliwości. Co istotne, od wyżej wspomnianej opłaty składanej przy wniosku istnieją wyjątki. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do uiszczenia tej wpłaty, jeśli pozyskuje to zaświadczenie, by móc zostać wolontariuszem opiekującym się dziećmi na kolonii lub innym obozie. Wówczas do wniosku należy jednak załączyć pismo organizatora tego wydarzenia, które potwierdza rolę wnioskodawcy.