Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rekordowe długi małych firm. Stanowią już 76% zadłużenia sektora
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:13

Rekordowe długi małych firm. Stanowią już 76% zadłużenia sektora

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zadłużenie małych firm urosło w ciągu 5 lat aż o 3,2 mld złotych. Obecnie już wynosi całe 5 mld złotych. W Krajowym Rejestrze Długów widnieje już 170 tys. małych firm, które muszą oddać wierzycielom 730 tys. zobowiązań. To właśnie ich suma opiewa na 5 mld złotych. Średnio wychodzi więc, że mali przedsiębiorcy mają do zapłacenia po 26,5 tys. złotych.

Portal PulsHR podaje, że liczba zadłużonych jednoosobowych działalności urosła o 62%. Ich zadłużenie wzrosło jednak o 174%. Prezes Krajowego Rejestru Długów, Adam Łącki, tłumaczy, że jedną z najpoważniejszych przyczyn zadłuzenia jest branie kredytów na nietrafione inwestycje, które nie zdołały się zwrócić nawet w takim stopniu, by pokryć kredyt. Tłumaczy także, iż problemem małych firm jest również kulejąca umiejętność analizy potrzeb rynku.

Zadłużenie małych przedsiębiorców rośnie

Jedna z przyczyn zadłużania się mikroprzedsiębiorców to nietrafione inwestycje, zwłaszcza, jeśli na ich sfinansowanie był zaciągnięty kredyt lub inwestor skorzystał z leasing, Umiejętność analizy potrzeb rynku nie jest najmocniejsza w tym segmencie przedsiębiorstw, a koniunktura gospodarcza sprzyja nadmiernemu optymizmowi - wyjaśnia Łącki.

Warto zaznaczyć, że mocno do zadłużenia małych firm przyczyniły się duże spółki, które nie płacą lub ociągają się ze spłatą swoich zobowiązań wobec małych podmiotów. Aż 47% wierzytelności, które mają małe firmy do odzyskania, pochodzi właśnie od tych dużych podmiotów.

PulsHR wymienia także, jakiego rodzaju firmy mają największe zadłużenie. W pierwszej kolejności wymieniane są firmy handlowe, które liczą aż 210 tys. zobowiązań o wartości 1,46 mld złotych. Drugie miejsce zajmują firmy budowlane, których zadłużenie w sumie wynosi 875 mln złotych. Trzecie miejsce zajmują mali przewoźnicy, którzy są winni 657 mln złotych, a czwarte - małe zakłady przemysłowe z długiem rzędu 526 mln złotych.