Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wymiar urlopu. Ile dni przysługuje pracownikowi? 20 czy 26?
Tomasz Majta
Tomasz Majta 22.03.2022 08:39

Wymiar urlopu. Ile dni przysługuje pracownikowi? 20 czy 26?

Wymiar utlopu
Pixabay.com

Urlop wypoczynkowy to coroczna, nieprzerwana i płatna przerwa w wykonywaniu pracy. Wymiar urlopu, czyli liczba wolnych dni przysługująca danemu pracownikowi, jest uzależniona od czasu zatrudnienia i stażu, a także poziomu wykształcenia pracownika. Przepisy regulujące wymiar urlopów są zamieszczone w Kodeksie pracy. Do dyspozycji pracowników jest 20 lub 26 dni urlopu.

Art. 154 par. 1 Kodeksu pracy jasno precyzuje wymiar urlopu, jaki ma do dyspozycji każdy zatrudniona na umowę o pracę osoba. Co ważne – dotychczasowy staż pracownika musi zostać udokumentowany na świadectwach pracy.

Wymiar urlopu. Jak obliczyć liczbę wolnych dni?

Wymiar urlopu wynosi:

  • 20 dni – jeśli pracownik jest zatrudniony przez okres krótszy niż 10 lat,

  • 26 dni – jeśli pracownik jest zatrudniony przynajmniej 10 lat.

Uwaga! płatny urlop wypoczynkowy przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. Trzeba podkreślić, że wolne dni mają również do dyspozycji pracownicy zatrudnieni na niepełny etat. Dział kadr musi wówczas prawidłowo obliczyć wymiar urlopu, liczba wolnych dni jest w tej sytuacji proporcjonalnie zmniejszona, co oznacza, że osoba pracująca na pół etatu otrzymuje urlop w zmniejszonym wymiarze może wykorzystać 10 lub 13 dni urlopu. Dział kadr podczas obliczania wymiaru urlopu dla pracownika musi pamiętać, że niepełny dzień urlopu należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia.

Dzień urlopu odpowiada 8 godzinom spędzonym w pracy. Wymiar urlopu przysługujący pracownikom może być przeliczony na następującą liczbę godzin:

  • 160 godzin – jeśli pracownik jest zatrudniony mniej niż 10 lat,

  • 208 godzin – jeśli pracownik jest zatrudniony więcej niż 10 lat.

Wymiar urlopu. Urlop wypoczynkowy a poziom wykształcenia

Mamy dobrą informację dla absolwentów szkół, akademii i uniwersytetów, którzy zastanawiają się, jaki wymiar urlopu im przysługuje. Obliczając wymiar urlopu wypoczynkowego, do stażu pracy uwzględnia się również okres kształcenia i ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, lecz nie więcej niż 3 lata,

  • średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, ale nie więcej niż 5 lat,

  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,

  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,

  • szkoły policealnej – 6 lat,

  • szkoły wyższej – 8 lat.

Wymiar urlopu. Pierwsza praca. Ile dni wolnego?

Kodeks pracy precyzyjnie wskazuje wymiar urlopu, który ma do dyspozycji pracownik podejmujący pierwsze zatrudnienie w życiu. Nowy pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego po zakończeniu każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 dni urlopu, który przysługiwałby po przepracowaniu pełnego roku. Co ważne, aby poprawnie obliczyć wymiar urlopu przysługujący pracownikowi, należy brać pod uwagę nie miesiąc kalendarzowy, lecz miesiąc pracy. Należy również uwzględnić pierwszy dzień pracy oraz wszelkie usprawiedliwione nieobecności w pracy, na przykład zwolnienia lekarskie. Uwaga! Pracodawcy mają możliwość zatrudniania nowych pracowników w różnych dniach danego miesiąca. Bardzo ważnym jest uwzględnienie tych różnic podczas wyliczania wymiaru urlopu dla nowego pracownika. Uwaga! Obliczając wymiar urlopu w pierwszym roku pracy nowo zatrudnionej osoby, inaczej niż w przypadku osoby pracującej na niepełny etat, nie należy zaokrąglać urlopu do pełnego dnia.

Wymiar urlopu. Kolejny wypoczynek. Kiedy?

Pracownik ma prawo do urlopu kolejnego w każdym następnym roku kalendarzowym zatrudnienia, który przypada rok po pierwszym w życiu podjęciu pracy. Wymiar urlopu przysługujący pracownikowi w kolejnym roku zależy od daty podjęcia pracy. Jeśli pracownik jest wciąż zatrudniony 1 stycznia, to właśnie tego dnia otrzymuje uprawnienia urlopowe.

Uzyskując prawo do urlopu kolejnego, pracownik otrzymuje urlop w pełnym wymiarze do wykorzystania „z góry”. W zależności od stażu pracy osoba zatrudniona może skorzystać z 20 lub 26 dni urlopu.

Uwaga! Pracownik nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego, jeśli w dniu 1 stycznia przebywa na urlopie bezpłatnym, ponieważ wówczas wzajemne prawa i obowiązki stron ulegają zawieszeniu.

Tagi: