Wartość rynkowa samochodu
Wartość rynkowa samochodu to rzecz bardzo ważna nie tylko z punktu widzenia osoby fizycznej, chcącej kupić auto. Jest to także istotne dla przedsiębiorców i ich prawidłowych rozliczeń z fiskusem.
Kupno auta od osoby fizycznej zazwyczaj wiąże się z koniecznością uiszczenia w urzędzie skarbowym podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pojazdu (dla pojazdów wartych powyżej 1 tys. zł). Najczęściej podatek ten nalicza się od ceny zakupu. Bywają jednak sytuacje, że cena zakupu wpisana na umowie diametralnie różni się od rzeczywistej wartości samochodu. Gdy tak się wydarzy, urząd skarbowy wezwie podatnika do wyjaśnień. Jeżeli nie będzie miał on wystarczających argumentów, to fiskus naliczy opłatę według ustalonej przez siebie wartości.
Jak ustalić wartość auta?
Ustalenie wartości samochodu nie jest rzeczą prostą. Najczęściej do wyceny stosuje się metodę porównawczą, czyli po prostu porównuje się dane auto do innych samochodów tej samej marki, z tego samego rocznika, o podobnych parametrach, wyposażeniu i przebiegu. Bardzo istotny jest też stan techniczny. Na podstawie tych wszystkich czynników można podać realną wartość samochodu. Gdy auto ma jakieś wady i zachodzi konieczność naprawy, jego ono najczęściej tańsze. Rachunki za naprawy, ulepszenia, a także np. fotografie mogą służyć uargumentowaniu przed fiskusem niższej ceny samochodu. Jeżeli auto, którego realna wartość wynosi 50 tys. zł, zostanie oficjalnie sprzedane za 20 tys. zł (taka cena widnieje na umowie), urząd skarbowy może uznać, że strony transakcji zaniżyły wartość, by nabywca zapłacił niższy podatek od czynności cywilnoprawnych (pamiętajmy, że w deklaracji PCC-3 fiskus pyta o podstawę opodatkowania, a nie cenę z umowy). Dlatego tak ważne są wspomniane dowody na niższą cenę samochodu na umowie kupna-sprzedaży.
Wartość a wycena biegłego
Jeśli podatnik nie odpowie na wezwanie urzędu skarbowego w sprawie wyjaśnień co do kwoty podanej w deklaracji PCC-3 lub nie udowodni, dlaczego wpisał kwotę niższą niż wartość rynkowa, to fiskus może do wyceny auta powołać biegłego rzeczoznawcę. Gdy oszacowanie biegłego będzie różnić się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, to koszty wykonania takiej wyceny ponosi podatnik.
Auto z innego kraju UE
Urząd skarbowy, chcąc ustalić wartość pojazdu sprowadzonego z innego kraju UE, również dokonuje porównania tego samochodu z innymi autami tego samego modelu, rocznika itd., będącymi w sprzedaży w Polsce lub innym kraju Unii Europejskiej. Wartość samochodu sprowadzonego z innego kraju UE służy fiskusowi do naliczenia podatku akcyzowego. Fiskus nie będzie miał obiekcji co do ceny samochodu wpisanej na umowie, jeżeli nie będzie ona odbiegać od rzeczywistej wartości auta.
Auto spoza UE
Procedura ustalania ceny auta sprowadzonego z kraju nienależącego do Unii Europejskiej jest podobna do procedury obowiązującej przy zakupie auta z kraju wspólnoty. Jedyna różnica polega na tym, że jego wartość zostanie powiększona o cło (akcyzę nalicza się od sumy wartości na dokumencie zakupu i cła).