Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Urlop wypoczynkowy – zwiększenie wymiaru do 35 dni w roku
Maciej Blacha
Maciej Blacha 05.06.2021 02:00

Urlop wypoczynkowy – zwiększenie wymiaru do 35 dni w roku

urlop wypoczynkowy
https://pixabay.com/pl/photos/ksi%C4%85%C5%BCek-czytanie-beach-urlop-918521/

Zgodnie z obowiązującym kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. To, na jak długo przysługuje urlop, zależy od stażu pracy. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przygotowało małą rewolucję. Proponują zwiększenie liczny dni urlopu do 35 dni dla wszystkich pracowników bez względu na staż pracy. Zobacz, ile wynosi urlop wypoczynkowy i jakie są szanse jego zwiększenia do wymiaru 35 dni w roku?

Urlop wypoczynkowy – przepisy kodeksu pracy

Zasady przyznawania urlopu wypoczynkowego uregulowane są w przepisach kodeksu pracy. Zgodnie z jego regułami, pracownik, który podjął się pracy po raz pierwszy w roku kalendarzowym, uzyskuje prawo do płatnego urlopu z upływem każdego miesiąca, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Analogicznie prawo do kolejnych urlopów zatrudniony nabywa w każdym kolejnym miesiącu. Wynika z tego, że za każdy przepracowany miesiąc pracownik nabywa prawo do 1/12 z przysługujących mu 20 lub 26 dni urlopu i jest to tzw. prawo do urlopu nabywane z dołu. W następnych latach prawo do urlopu nabywane jest z każdym kolejnym rokiem kalendarzowym z góry. W przypadku ustania stosunku pracy wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy. Jeden przepracowany miesiąc odpowiada wtedy 1/12 wymiaru urlopy, niepełny miesiąc zaokrągla się w górę.

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?

Prawo pracy ustala liczbę dni, jakie przysługują pracownikowi w ramach urlopu wypoczynkowego na podstawie stażu pracy: • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat; • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do czasu stażu pracy, od którego zależy, ile dni urlopu wypoczynkowego będzie przysługiwać pracownikowi, zalicza się ukończenie:

• zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata, • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat, • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat, • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata, • szkoły policealnej - 6 lat, • szkoły wyższej - 8 lat (wystarczy ukończenie pierwszego stopnia studiów). Co ważne, okresy nauki nie podlegają sumowaniu.

Do stażu pracy wlicza się okres poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu i sposób ustania stosunku pracy. Urlop za dany rok powinno się wykorzystać do 30 września następnego roku. Urlop może być również wykorzystany w częściach, nie krótszych niż 14 kolejno następujących po sobie dni.

Wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni.

W 2020 Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaproponowało nowelizacji kodeksu pracy obejmującą wydłużenie pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego do 35 dni w danym roku kalendarzowym bez względu na staż pracy. Zgodnie z postulatami Porozumienia, Polacy są jednym z najciężej pracujących narodów na świecie. Zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni pomogłoby w regeneracji sił pracownika po okresie wykonywania przez niego pracy, a także zmniejszyłoby ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy. Według związkowców ich projekt wpisuje się również w konieczność promowania innowacyjnego podejścia do cyklu życia zawodowego z wydajnymi i dobrej jakości miejscami pracy.

Do propozycji związkowców odnieśli się pracodawcy. Według ekspertów Związku Pracodawców 35-dniowy urlop, bez względu na staż, to w rzeczywistości pozbawienie firmy obecności pracownika na 1,5 miesiąca w roku. Miałoby to negatywny wpływ na procesy produkcyjne i zarządzanie przedsiębiorstwem. Utrudniłoby proces rekrutacyjny i wygenerowało dodatkowe koszty pracy, które i tak z roku na rok staja się coraz większe. Eksperci twierdzą, że w przypadku, gdyby nowe przepisy o zwiększeniu wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni weszły w życie, wielu pracodawców nie byłoby w stanie wziąć na siebie nowych ciężarów. Wiązałoby się to z mniejszym zainteresowaniem w zawieraniu umów o pracę i w konsekwencji unikaniem nowych przepisów przez zawieranie z pracownikami umów zlecenia, których urlop wypoczynkowy nie dotyczy. Do dziś projekt nie został jeszcze zaakceptowany przez rządzących i trudno przewidzieć, jakie kroki zostaną podjęte.

Tagi: urlop Praca