Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Umowa o pracę – przypominamy warunki
Anna Przedpełska
Anna Przedpełska 22.03.2022 08:40

Umowa o pracę – przypominamy warunki

Umowa o pracę – przypominamy warunki
pixabay.com

Co to jest umowa o pracę?

W umowie o pracę pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonej pracy na rzecz pracodawcy, a pracodawca – do wypłacenia mu za tę pracę wynagrodzenia. To wiemy wszyscy. Jednak warto pamiętać, co jeszcze musi zawierać umowa o pracę.

Przede wszystkim, pracownik w umowie o pracę zobowiązuje się do wykonywania pracy pod kierownictwem pracownika oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. 

Precyzuje datę jej rozpoczęcia i ewentualnego zakończenia.

Umowa o pracę określa też konkretnie, jaki rodzaj umowy o pracę zostaje zawarty między pracodawcą a pracownikiem. 

Rodzaje umów o pracę

Umowa o pracę może zostać zawarta na okres próbny, na czas określony lub na czas nieokreślony. Co prawda pracownikom najbardziej zależy na tej ostatniej opcji, ale droga do upragnionej stałej pracy nie zawsze jest krótka.

Umowa na okres próbny – ile może trwać

Umowę o pracę na okres próbny pracodawca może zawrzeć po to, żeby sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia. Nie może być ona zawarta na dłużej niż 3 miesiące.

Pamiętać należy, iż ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe tylko, jeżeli pracownik ma wykonywać inny rodzaj pracy lub jeśli upłynęły co najmniej 3 lat od rozwiązania jego poprzedniej umowy.

Umowa na czas określony

Jest to umowa zawierana na konkretny okres. Zawiera zarówno datę rozpoczęcia, jak i zakończenia pracy. 

Pracownicy marzący o stałym etacie powinni jednak pamiętać, iż zgodnie z Kodeksem pracy łączny okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Ponadto takich umów nie może być więcej niż trzy.

Podkreślić należy, iż umowa na okres próbny nie jest traktowana jako jedna z trzech możliwych umów na czas określony. 

Jeżeli pracodawca i pracownik zgodzą się na dłuższy okres wykonywania pracy na podstawie umowy na czas określony, automatycznie od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić rozwiązanie umowy uznaje się, że została zawarta nowa umowa o pracę na czas określony. Jeśli miałaby to być czwarta umowa, uznaje się, że zawarto umowę na czas nieokreślony.

Podobnie, jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przekroczy 33 miesiące lub jeśli liczba zawartych umów będzie większa niż 3, uważa się, że pracownik został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Następuje to odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy pracy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony.

Reguły trzech umów i 33 miesięcy nie stosuje zawsze. Wyjątkami są m.in. umowy zawarte na zastępstwo czy w przypadku pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym.

Tagi: