W sierpniu mija kluczowy termin; gminy w całej Polsce muszą przeprowadzić kontrole w gospodarstwach domowych i złożyć stosowne raporty. Jeśli tego nie zrobią - zapłacą karę. Przeprowadzając kontrole - kary trafią do mieszkańców, którzy nie przestrzegają przepisów. Cześć z nich na karanie mandatem się nie godzi i wybiera drogę sądową.
Poczta Polska opublikowała ważny komunikat skierowany do wszystkich Polaków. Nie tylko listonosze napotykają problem z dostarczaniem przesyłek. Spółka wprost wskazuje na to, że część paczek i listów nie jest w stanie dotrzeć do adresatów. - Istotna jest kolejność zapisywania informacji - czytamy w komunikacie Poczty Polskiej. Nie wszyscy wiedzą o konieczności prawidłowego adresowania przesyłek pocztowych.
Od dokładnie roku - 28 kwietnia 2023 r. - w Polsce obowiązkowe jest posiadanie świadectwa energetycznego. Ten sam przepis wprowadził też obowiązkowe kontrole systemów ogrzewania, które również obwarowane są obowiązkiem kontroli.
Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się doniesienia na temat likwidacji abonamentu RTV. Zamiast niego miałaby obowiązywać opłata audiowizualna. Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury zapowiadał, że stanowiłoby to rozwiązanie problemu dużej liczby niezarejestrowanych odbiorników. Na razie jednak abonament RTV wciąż funkcjonuje, a termin na uiszczenie aktualnych miesięcznych opłat mija 25 grudnia, więc w I dzień świąt Bożego Narodzenia. Kto zatem powinien pośpieszyć się z płatnością, a kto w ogóle nie musi się nią przejmować?
Wezwanie do stawienia się na przyszłoroczną kwalifikację wojskową otrzyma ok. 230 tys. Polaków. Głównie tyczy się to młodych dorosłych. Kwalifikacja ma na celu przyznanie im kategorii A, B, D lub E, nie oznacza wcielenia w szeregi wojska. Niemniej, jeśli ktoś unika stawienia się na kwalifikacji, może mu grozić grzywna.
W Europie funkcjonują różne modele finansowania mediów publicznych. Jednym z najpopularniejszych jest płacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Obowiązek ten, co rusz wywołuje burzliwe dyskusje wśród internautów. Jednak zanim zaczniemy w ogóle uiszczać opłaty abonamentowe, musimy najpierw zarejestrować odbiornik. Mamy na to 14 dni, licząc od dnia zakupu sprzętu. Co, jeśli tego nie zrobimy?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od tego roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Korzyści? Możliwość załatwienia większości spraw dotyczących ubezpieczeń społecznych w dowolnym miejscu i czasie. Co się jednak dzieje, jeśli płatnik sam nie założy takiego profilu? Wówczas wyjście jest jedno.
Rząd zainicjował projekt ogólnopolskiej wymiany liczników prądu w 2021 roku. Powód? Klasyczne spisywanie było nie tylko czasochłonne, ale wiązało się też z przypadkowym podaniem błędnego odczytu. Rozwiązaniem mają być więc inteligentne liczniki, które z automatu przekażą dane do firm energetycznych. Tylko do końca tego roku urządzenia te pojawią się u 15 proc. odbiorców, a później, zgodnie z przyjętym kalendarium, obejmą kolejne miejsca. Czy nowe liczniki są bezpieczne, ile będzie nas to kosztować i jakich innych skutków możemy się spodziewać?
Konieczność płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego regularnie wywołuje w przestrzeni publicznej burzliwe dyskusje. Tymczasem jest to najpopularniejszy model finansowania mediów publicznych w Europie. Wiemy już, że w przyszłym roku opłata za miesiąc korzystania z radioodbiornika wyniesie 8,70 zł, a za sam telewizor lub telewizor i radio – 27,30 zł/msc. Jednak obowiązek ten nie dotyczy każdego. Poniżej wyjaśniamy nie tylko, kto jest zwolniony z opłat abonamentowych, ale również jak możemy skorzystać z promocji i zapłacić 10 proc. mniej.
Coroczna kwalifikacja wojskowa w przyszłym roku obejmie setki tysięcy osób. Mało kto jednak wie, że oprócz mężczyzn wezwania otrzymają również kobiety. Wszystko zależy jednak od tego, czy dana osoba spełnia warunki do wezwania.
W najbliższą niedzielę czeka nas kolejna zmiana czasu. Tym razem przestawimy zegarki o godzinę do tyłu z godz. 3:00 na 2:00. W spełnianiu tego obowiązku nie jesteśmy osamotnieni – dotyczy on bowiem mieszkańców blisko 70 krajów świata. Zdaniem wielu osób obowiązek ten, realizowany u nas nieprzerwanie od 1977 roku, nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów, a wręcz przeciwnie – powoduje kłopoty ze snem czy problemy z koncentracją. Na zdrowiu się zresztą nie kończy. Stąd też nie dziwią wyniki najnowszego sondażu IBRIS, o których informuje “Rzeczpospolita”.
Rentę rodzinną otrzymują członkowie rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury bądź renty z tytułu niezdolności do pracy, a także po ubezpieczonym, który spełnił warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. ZUS przypomina, że grupa beneficjentów tego świadczenia powinna się pospieszyć – zostało bowiem tylko kilka dni na złożenie konkretnych dokumentów.
Mówią, że czas to pieniądz, a zmiana czasu… to temat niekończących się dyskusji w przestrzeni publicznej. Przyzwyczailiśmy się do tego, że w ostatnią niedzielę marca przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października – do tyłu. Od kilku lat o zniesieniu tego obowiązku mówi Polskie Stronnictwo Ludowe i jak dowiedział się “Fakt”, politycy tej partii nie zamierzają odpuścić tematu.
Jak donosi “Rzeczpospolita”, już za kilka miesięcy Polscy kierowcy będą musieli dopełnić ważnego obowiązku. Chodzi o nowe przepisy dotyczące obowiązku rejestracji pojazdów, które wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. Zaniechanie powinności jest usankcjonowane wysokimi karami finansowymi. Poniżej wyjaśniamy, kto musi się przygotować na zmiany.
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad wprowadzeniem nowego koloru tablic rejestracyjnych. Przepisy miałyby wejść w życie 1 czerwca 2024 r.
W 2024 roku przed komisjami wojskowymi stawić ma się aż 230 tys. osób. “Fakt” informuje, że pierwsze pisma mają dotrzeć do adresatów już za kilka tygodni. Należy pamiętać, że służby wezwą nie tylko mężczyzn, ale również wybrane kobiety, a nieusprawiedliwiona nieobecność na kwalifikacji wojskowej niesie za sobą poważne konsekwencje.