Świetne wiadomości dla opalających węglem. Surowca będzie znacznie więcej i będzie tańszy
PGG S.A. zapowiedziało zwiększenie ilości węgla przeznaczonego dla potrzeb użytkowników indywidualnych. Prezes PGG zapowiada proporcję rosnącą na korzyść klienta, chociaż już teraz połowa dziennej produkcji Polskiej Grupy Górniczej trafia do klientów indywidualnych. Węgiel ma być także znacznie tańszy niż w składach opałowych. Gorzej mają użytkownicy ekogroszku.
Prezes PGG Tomasz Rogala podczas audycji w środę w Radiu Piekary zapowiedział, że klienci indywidualni będą mogli liczyć na większy dostęp do węgla produkowanego przez grupę.
Od marca br. PGG oferuje klientom indywidualnym zakup węgla za pomocą swojego sklepu internetowego. Wcześniej grupa miała w ofercie jedynie paczkowany ekogroszek, który ze względu na cenę nie cieszył się dużym zainteresowaniem.
Węgiel od PGG o połowę tańszy
Odkąd PGG oferuje w swoim sklepie internetowym węgiel kamienny, zainteresowanie jest olbrzymie i popyt znacznie przerasta podaż produktu. Za zakupami węgla bezpośrednio od PGG przemawia przede wszystkim cena, która jest niemal o połowę niższa, niż w składach węgla.
Ze słów Rogali wynika, że jeszcze 6 lat temu PGG sprzedała za pomocą sklepu internetowego 6 tys. ton węgla, teraz sprzedaje już 100 tys. ton, a sklep obsłużył ponad 25 tys. klientów indywidualnych.
Węgla ma wystarczyć dla wszystkich
- Każdego dnia zmniejsza się liczba osób, które są zagrożone tym, że miałyby nie otrzymać węgla - mówił prezes PGG. Rogala powiedział jednak, że dopiero za jakiś czas będzie można dokładnie wyliczyć ile węgla potrzeba dla odbiorców indywidualnych, ale pracę nad tym już trwają.
Prezes odniósł się również do embarga na import rosyjskiego węgla, który może spowodować chwilowe braki w zaopatrzeniu. Przyznał jednak, że poszukiwane są już inne kierunki importu.
Cena ekogroszku ciągle rośnie
Ekogroszek jest z kolei coraz droższy, ceny zaczęły sięgać do 3 tys. zł za tonę w magazynach i cena raczej nie przestanie długo rosnąć. Ekogroszek nie będzie już bowiem produkowany z tańszego rosyjskiego węgla.
Bizblog pisze o ekogroszku, który może zostać wyprodukowany z węgla kolumbijskiego bądź czeskiego. Cena takiego paliwa będzie zapewne jeszcze wyższa niż obecne 3000 zł za tonę, ale pewnie i na taki produkt znajdą się chętni, ze względu na bardzo małą podaż.