Spis powszechny już trwa. Obowiązek dotyczy każdego, czas kończy się we wrześniu
Spis powszechny trwa w najlepsze, a obowiązek wzięcia w nim udziału dotyczy każdego Polaka. Za unikanie Spisu powszechnego grozi kara w wysokości 5 tys. zł.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest Spis powszechny
Dlaczego Spis powszechny jest obowiązkowy
Jakie są kary za brak udziału w Spisie powszechnym
Spis powszechny do 30 września
Za przeprowadzenie Spisu powszechnego 2021 odpowiedzialny jest Główny Urząd Statystyczny, któremu w całym procesie pomagają rachmistrzowie. Spis powszechny ma za zadanie dostarczyć państwu informacji o jego mieszkańcach i obywatelach, m.in.: odpowiedzieć na pytania o kwestie ekonomiczne, społeczne, demograficzne.
Spis powszechny wykonywany jest co dziesięć lat. Ostatnim razem spisywaliśmy się w 2011 r., dlatego nowe wyniki zostaną porównane ze starymi, aby zobaczyć w jaki sposób zmieniło się życie Polaków na przestrzeni ostatniej dekady. Następnie dane zgromadzone w trakcie badania zostaną wykorzystane do tworzenia m.in.: polityk publicznych oraz znajdą swoje odzwierciedlenie w polityce międzynarodowej.
Obowiązkiem udziału w Spisie powszechnym objęty jest każdy Polak. Spis powszechny potrwa do 30 września br. Wziąć w nim udział można przy pomocy internetu - spisać się samemu lub przy pomocy spisowej infolinii.
Spis powszechny może przynieść karę
Okazuje się, że oszuści nie śpią i już próbują podszywać się pod rachmistrzów. Eksperci zalecają spisać się przez internet, ale co z seniorami? W tym przypadku najlepiej, aby młodsze pokolenie pomogło starszemu w spisie. Pamiętajmy, że rachmistrz raczej nie zadzwoni do nas, to my musimy zrobić to sami.
Jednocześnie z uwagi na obawę przed wyciekiem danych osobowych, Polacy nie chcą brać udziału w Spisie powszechnym. Pamiętajmy, że za unikanie Spisu powszechnego grozi nam kara w wysokości 5 tys. zł. Jej ostateczną wysokość ustali sąd po rozpatrzeniu sprawy.
Kara grozi także za podanie nieprawdziwych informacji. W tym przypadku możemy otrzymać nie tylko grzywnę, ale również karę 2 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy, że dane nie zostaną wykorzystane do innych celów niż statystyczne.
Aktualnie Spis powszechny przebiega gładko - Polacy coraz chętniej biorą w nim udział. W ciągu pierwszej doby spisało się ponad 30 tys. Polaków i 13,5 tys. mieszkań.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]