Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Sklepy budowlane i meblarskie z nowymi zasadami działania. Wytyczne i obostrzenia, na które trzeba się przygotować
Maria Glinka
Maria Glinka 04.05.2020 02:00

Sklepy budowlane i meblarskie z nowymi zasadami działania. Wytyczne i obostrzenia, na które trzeba się przygotować

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Sklepy budowlane z nowymi regułami

Sklepy budowlane i meblarskie to kolejne miejsce przestrzeni publicznej, w którym należy stosować się do ściśle określonych zasad. Szczegółowe wytyczne zostały przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i przedstawicielami poszczególnych branż.

Niektóre reguły są identyczne, jak w pozostałych obiektach, a inne stanowią zupełną nowość. Przybliżamy najważniejsze z nich.

Przestrzeń między klientami oraz dezynfekcja

Tuż przed wejściem do sklepu budowlanego powinna znaleźć się informacja dotycząca maksymalnej liczby osób, która może jednocześnie przebywać wewnątrz marketu. Zgodnie ze znanymi już zasadami, na jedną osobę ma przypadać 15 mkw.

Kolejną ważną regułą jest dezynfekcja PIN-padów po każdorazowym użyciu przez klienta. Ponadto właściciele sklepów mają obowiązek zadbać o dezynfekcję miejsc wspólnych i często dotykanych powierzchni: toalet, klamek, wind, telefonów, klawiatury komputerów czy urządzeń w pomieszczeniach socjalnych – podaje bankier.pl.

Kontrola klientów podstawą bezpieczeństwa zakupów

Do obowiązków pracowników sklepu budowlanego należy również monitorowanie zachowań klientów zarówno przed wejściem do placówki, jak i wewnątrz obiektu. Należy na bieżąco sprawdzać liczbę klientów oraz weryfikować, czy przed wkroczeniem do marketu zdezynfekował dłonie, zakrył nos i usta oraz nałożył rękawiczki ochronne. Zakupowicze mają zakaz spożywania czegokolwiek na terenie sklepu budowlanego i zbliżania się do siebie na odległość mniejszą niż 2 metry (o czym mają przypominać naklejki na podłodze).

Ministerstwo Rozwoju podpowiada, jak zachować się, gdy u klienta pojawią się objawy choroby. Przede wszystkim, takiej osoby nie wolno wpuszczać na teren placówki i należy „skłonić ją do jak najszybszego zgłoszenia do najbliższego oddziału zakaźnego w celu konsultacji z lekarzem – osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 999 albo 112” – czytamy w resortowych wytycznych.

Poza tym, zaistniałą sytuację trzeba bezzwłocznie zgłosić do kierownictwa sklepu budowlanego, aby umożliwić ustalenie obszaru, po którym poruszał się klient. Dzięki temu łatwiej będzie można „przeprowadzić rutynowe sprzątanie, zgodnie z procedurami obiektu oraz dezynfekcję powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty)” – tłumaczy MR. Niezbędne jest także określenie, którzy pracownicy i klienci mieli kontakt z potencjalnym zakażonym.

Wytyczne dla pracowników sklepów budowlanych

W kontekście zatrudnionych w markecie budowlanym resort zaleca ograniczenie kontaktów międzyludzkich do absolutnego minimum - mogą odbywać się jedynie krótkie spotkania i narady wewnętrzne przy otwartych drzwiach i z zachowaniem bezpiecznego dystansu społecznego (2 metry).

Jednak MR radzi, aby komunikować się ze sobą przy pomocy telefonów lub poczty elektronicznej za każdym razem, gdy jest taka możliwość. W czasie pandemii rekomendowana jest również rezygnacja ze wszelkich wyjazdów i szkoleń pracowniczych. Z kolei na terenie sklepu budowlanego nie będzie można roznosić ulotek, a zarządcy obiektu powinni zawiesić organizację wydarzeń promocyjnych i animacji, które mogą sprzyjać gromadzeniu się ludzi.

Zachowanie odpowiedniej odległości jest obowiązkowe także w kontaktach z klientem – przestrzeń między pracownikiem a kupującym powinna wynosić minimum 1,5 metra. Ta zasada nie obowiązuje przy kasach oraz punktach obsługi klienta, które muszą być dodatkowo wyposażone w trwałe zabezpieczenia (np. przegrody z tworzywa sztucznego oddzielające klienta od pracownika).

Tagi: zakaz sklep