Samorządy będą mogły odkupić węgiel niesprzedany mieszkańcom
Ministerstwo Aktywów Państwowych zapowiedziało, że gminy będą mogły odkupić węgiel, który nie kupili mieszkańcy, po cenie rynkowej.
Samorządy będą mogły odkupić węgiel
Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu padł przykład Dąbrowy Górniczej, która miała problem z rozdysponowaniem 350 t węgla, ponieważ rodzaj paliwa nie był do pieców posiadanych przez mieszkańców. Z kolei miasto Kowal (woj. zachodniopomorskie) zwracało uwagę, że ma za dużo węgla, a w świetle obowiązujących przepisów nie może go odsprzedać nikomu innemu.
Wiceszef MAP Karol Rabenda przedstawił rządową propozycję, by gminy mogły odkupić węgiel nieodebrany przez mieszkańców po cenie rynkowej.
Samorządowcy zwracają jednak uwagę, że wiele budynków publicznych nie korzysta z węgla w celach grzewczych, ponadto pojawiły się wątpliwości, czy gminy, kupując węgiel po cenach rynkowych, nie poniosą z tego tytułu dodatkowych kosztów.
Samorządowcy proponują zmniejszenie ustawowego limitu zakupu węgla - jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, taką opcję rozważa również Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Rząd nie wyklucza przedłużenia programu
Na początku stycznia premier Mateusz Morawiecki przyznał, że nie wyklucza przedłużenia programu dystrybucji węgla przez samorządy.
"Jeśli trzeba będzie […], jeżeli tego będą wymagały wąskie gardła logistyki i dystrybucyjne, to oczywiście będziemy kontynuowali ten proces, już o tyle prostszy, że to rozpoznanie bojem - i to skuteczne, i z sukcesem zakończone - udało się przeprowadzić tej zimy" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.