Rachunek VAT – czym jest i jak należy z niego korzystać
Wraz z nowelizacją ustawy o podatku VAT i wejściem w życie przepisów wprowadzających mechanizm podzielonej płatności (split payment), w dniu 1 lipca 2018 wszystkie osoby posiadające firmowy rachunek bankowy stały się posiadaczami dodatkowego rachunku bankowego VAT. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest specjalny rachunek VAT i jak należy z niego korzystać.
Czym jest specjalny rachunek VAT?
1 lipca 2018 roku weszła w życie nowelizacja wprowadzająca zmiany w rozliczaniu podatku VAT przez przedsiębiorców. Największą zmianą było wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment), czyli nowego sposobu regulowania zapłaty przez kupujących. Polega on na zapłacie zobowiązania przez nabywcę z wykorzystaniem komunikatu przelewu, w związku z czym zapłata za fakturę zostaje podzielona:
kwota netto, którą płaci nabywca, przelewana jest na zwykły rachunek rozliczeniowy sprzedawcy (może być również rozliczana w gotówce);
kwota podatku VAT, która wykazywana jest na fakturze, przelewana jest na specjalny rachunek VAT należący do sprzedawcy.
W związku z tymi zmianami każdy przedsiębiorca posiadający firmowy rachunek bankowy zyskuje dostęp do specjalnego rachunku VAT, który jest ściśle powiązany z jego kontem. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT czy korzysta ze zwolnienia z VAT. Od 1 listopada w związku z kolejnymi zmianami, mechanizm podzielonej płatności zastąpił mechanizm odwrotnego obciążenia i stał się obowiązkowym sposobem płatności w przypadku gdy:
wartość faktury brutto przekracza 15 tysięcy złotych;
przynajmniej jedna z pozycji na fakturze jest zawarta w załączniku 15 ustawy o podatku VAT;
sprzedawca oraz przedsiębiorca są podatnikami VAT (nieważne, czy podatnik VAT jest czynny czy jest zwolniony z opłacania podatku).
Otwarcie rachunku i wpłaty środków
Specjalny rachunek VAT, zgodnie z ustawą o prawie bankowym, zostaje utworzony przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Otwarcie rachunku następuje automatycznie, bez potrzeby zawierania dodatkowych umów z posiadaczami dotychczasowych rachunków. Przedsiębiorca może złożyć w odpowiednim banku lub SKOK-u wniosek o założenie jednego rachunku VAT dla kilku posiadanych rachunków rozliczeniowych. Co do samych środków zgromadzonych na rachunku VAT należy zaznaczyć, że wszystkie środki znajdujące na rachunku VAT są własnością przedsiębiorcy i zgodnie z art. 62b ust. 1 ustawy Prawo bankowe, mogą pochodzić wyłącznie z:
podatku VAT wykazanego na fakturze sprzedaży lub fakturze korygującej;
podatku VAT pochodzącego z innego rachunku VAT z tego samego banku należącego do tego samego podatnika
zwrotu podatku VAT.
Jakich płatności można dokonywać za pomocą rachunku VAT?
Jak już wspomniałem, wszystkie środki na rachunku VAT należą do przedsiębiorcy. Ustawodawca wprowadza jednak pewne ograniczania w ich dysponowaniu. Zgodnie z art. 62b ust. 2 ustawy Prawo Bankowe, przedsiębiorca może dokonać przelewu w celu: • dokonania zapłaty całości lub części kwoty podatku VAT z otrzymanej faktury; • zwrotu kwoty podatku VAT wynikającego z faktury korygującej wystawionej na rzecz nabywcy; • uregulowania zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji VAT oraz odsetek podatkowych z tytułu niedopłaty podatku VAT; • uregulowania zobowiązania podatkowego z tytułu podatku PIT lub CIT oraz odsetek podatkowych za zwłokę; • zapłaty składek ZUS; • zapłaty podatku akcyzowego; • zapłaty należności celnych; • zapłaty zobowiązania podatkowego z tytułu wewnątrz wspólnotowego nabycia paliw silnikowych; • przekazania kwoty VAT na rachunek wskazany przez naczelnika US w postanowieniu dotyczącym uwolnienia środków zgromadzonych na rachunku VAT; • przekazania kwoty VAT na rachunek jednostki budżetowej; • realizacji zajęcia na podstawie administracyjnego tytułu wykonawczego, dotyczącego egzekucji należności z tytułu podatku VAT. • dokonania przelewu kwoty podatku VAT, jaka błędnie wpłynęła na specjalny rachunek VAT na rzecz faktycznego dostawcy towarów; • dokonania przelewu zwrotnego kwoty VAT na rzecz nabywcy w przypadku nienależnie otrzymanej płatności; • dokonania przelewu pomiędzy specjalnymi rachunkami VAT tego samego posiadacza rachunków.
Zapłata jednym komunikatem za kilka faktur.
Ustawodawca wprowadził również pewne udogodnienia dla podatników. Od kolejnej nowelizacji z 2019 roku istnieje możliwość zapłaty należności za kilka faktur za pomocą jednego komunikatu przelewu. W przypadku, gdy przedsiębiorca posiada kilka faktur wystawionych przez tego samego dostawcę lub usługodawcę, wystawionych w czasie nie krótszym niż miesiąc, może zbiorczo zapłacić za wszystkie. Przedsiębiorca, który zdecyduje się zbiorczo opłacić faktury, musi pamiętać, że w ten sposób opłacone zostaną wszystkie należności, nieważne, czy są objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności czy też nie.