Problem z uzyskaniem świadectwa pracy. Przez brak dokumentu Polacy otrzymują niższą emeryturę
Niektórzy Polacy latami walczą o otrzymanie świadectw pracy od pracodawcy. Przez brak pełnego kompletu dokumentu Polacy otrzymują niższą emeryturę i rentę, niż im przysługuje.
Staż pracy wliczany do emerytury
Staż pracy wliczany do emerytury musi być udokumentowany. Liczy się każde świadectwo pracy. Na podstawie dokumentów ZUS wylicza należną emeryturę.
Portal money.pl zwraca uwagę na problem związany z uzyskaniem świadectw - nie każdemu udaje się uzyskać od pracodawcy, ponieważ często przechowują dokumenty w opłakanych warunkach.
Archiwum ma obowiązek wystawienia dokumentu potwierdzającego zatrudnienie pracownika na podstawie posiadanych oryginalnych akt – podkreśla Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.
Niższa emerytura przez brak świadectwa pracy
W rozmowie z portalem Money Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że urzędnicy RPO od lat zwracają uwagę na warunki w archiwach, gdzie są przechowywane akta zlikwidowanych firm - często są one zawilgocone.
W przypadku, gdy braku tych dokumentów przyjmuje się, że składka emerytalna odprowadzana była w wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu.
- Może to skutkować wypłacaniem znacznie niższych emerytur, niż w rzeczywistości przysługują – wyjaśnia Paweł Żebrowski.
Ponadto w przepisach nie ma konkretnego zapisu, kiedy należy rozpatrzyć wniosek klienta o wydanie akt. Jasna jest za to wysokość opłaty skarbowej za wydanie świadectwa pracy, która wynosi 200 zł.