Prezydent Duda podpisał kolejną ustawę. Wielkie zmiany w sprawach karnych
Stało się. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń, Kodeksu postępowania karnego, a także tzw. ustawę covidową. Podpisane przez głowę państwa przepisy zawierają zmiany dotyczące m.in. kaucji, a także przedawnienia karalności czynu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Prezydent podpisał ustawę nowelizującą m.in. Kodeks karny
Jakie niekorzystne zmiany czekają osadzonych ws. kaucji
Jakie zmiany będą dotyczyły przedawnień
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowe przepisy karne. Co się zmieni?
Prezydent Andrzej Duda jak podaje Polska Agencja Prasowa podpisał ustawę z 20 kwietnia br. nowelizującą Kodeks karny, Kodeks wykroczeń, Kodeks postępowania karnego oraz tzw. ustawę covidową z 2 marca 2020 r.
W nowelizacji ustawy covidowej pojawił się zapis zakładający, że w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego bądź stanu epidemii i w ciągu sześciu miesięcy po ich odwołaniu nie będzie biegło przedawnienie karalności czynu i przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe.
Zmiany zakładają również, że w sprawach o przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności (której górna granica nie przekracza 5 lat) na rozprawie apelacyjnej sąd będzie orzekał w składzie jednego sędziego, o ile w pierwszej instancji sąd orzekał w takim samym składzie.
Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela zawiera również nowe przepisy dotyczące kaucji i grzywien orzeczonych za przestępstwo. Nie są one korzystne dla osadzonych, bowiem zbiórki w tym zakresie nie będzie mogła prowadzić rodzina, znajomi, a także instytucje.
Zmiany te skrytykował na Twitterze mecenas Roman Giertych.
- Brak możliwości zebrania na kaucję przez rodzinę i przyjaciół oznacza, że o tym czy podejrzanego stać na kaucję decyduje prokurator. Bo jak zamrozi mu cały majątek, to skąd weźmie na poręczenie? - napisał były wicepremier.
Podpisana przez prezydenta nowela jak zauważa "Rzeczpospolita" zmienia również regulacje dotyczące listu żelaznego. Wiążą się one m.in. z zapewnieniem wpływu prokuratora na stosowanie listu żelaznego na etapie postępowania przygotowawczego.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]