Podróż na Malediwy - o czym warto pamiętać?
Jeśli do tego dodać cudowne rajskie plaże z białym drobnym piaskiem, szum tropikalnej roślinności i wspaniały turkus wody, zrozumiałym staje się, dlaczego tak chętnie to właśnie Malediwy obieramy sobie za cel na egzotyczne wakacje. Warto jednak pamiętać o kilku uniwersalnych kwestiach, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas urlopu (bez względu czy w czasie epidemii Covid19 czy po jej zakończeniu).
Nie wszędzie można kąpać się w bikini
Fakt, że obowiązującą religią w tym wyspiarskim państwie jest islam, ma znaczący wpływ na ocenę naszego zachowania podczas podróży służbowej, wakacyjnego wyjazdu lub wczasów na Malediwach (zobacz oferty na www.fostertravel.pl/wczasy/malediwy/). Trzeba na przykład pamiętać, że nie wszędzie można kąpać się w bikini – na niektórych lokalnych plażach obowiązuje wręcz zakaz przebywania w zbyt skąpych strojach. O ile nie chcemy wchodzić do wody w podkoszulku i spodniach, doskonałym rozwiązaniem będzie długie pareo, które możemy założyć na kostium – z jednej strony zasłania ciało, a z drugiej jest cienkie i przewiewne, a po wyjściu z wody mokry materiał przyjemnie schłodzi nam skórę.
Oczywiście, wybierając się na urlop do jednego z kurortów z własną plażą, możemy do woli kąpać się w bikini. Jeśli jednak planujemy wycieczkę na własną rękę, to warto zapytać, czy na danej wyspie jest tzw. bikini beach, umożliwiająca kobietom takie kąpiele – znajdziemy je np. na Gulhi oraz Dhiffushi. Nie ma natomiast większego problemu z letnimi ubraniami, które odsłaniają nogi i ramiona – choć miejscowe kobiety muszą ze względów religijnych osłaniać ciało, przyjezdnym wolno nieco więcej. Pamiętajmy jednak o umiarze i kulturze – mocno wycięte szorty odsłaniające pośladki mogą urazić uczucia miejscowych. Informacje na temat wyjazdów na Malediwy, w tym również aktualne opisy sytuacji epidemiologicznej, znajdziesz w mobilnym poradniku Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą (https://www.gov.pl/web/mobywatel/polakzagranica).
Ostrożnie z alkoholem
Islam zabrania również picia alkoholu, co sprawia, że – podobnie jak w przypadku kąpieli w bikini – nie wszędzie będziemy mogli raczyć się alkoholowymi trunkami. W hotelu nie ma z tym problemu, natomiast na lokalnych wyspach najczęściej nie da się go nawet kupić, nie ma też możliwości wwiezienia go ze sobą (wszystkie bagaże są sprawdzane).
Pamiętaj o silnym kremie przeciwsłonecznym
Słońce na Malediwach, zwłaszcza podczas pory suchej (od grudnia do marca) jest naprawdę ostre, dlatego, wybierając się na wakacje do tego wyspiarskiego kraju, warto zaopatrzyć się w dobry i naprawdę mocny krem z filtrem. Można go też oczywiście kupić na miejscu, ale prawdopodobnie zapłacicie za niego więcej niż w Polsce, dlatego pamiętajcie, by spakować taki specyfik do walizki jeszcze przed wyjazdem. Nie zapomnij również o okularach przeciwsłonecznym i nakryciu głowy, które na Malediwach z pewnością ci się przydadzą.
Zaszczep się przed wyjazdem
Wprawdzie przed wyjazdem na Malediwy żadne szczepienia nie są obowiązkowe, to jednak warto zaszczepić się na kilka chorób, których ryzyko w tej części świata jest większe niż w krajach europejskich. To tężec, dur brzuszny i błonica, a także żółtaczka typu A i B oraz wścieklizna. Pomyśl o ochronie już kilka miesięcy przed wyjazdem i sprawdź kalendarz szczepień – może się okazać, że niektóre z nich trzeba powtarzać dla pełnej skuteczności.
Po przylocie na Malediwy należy obowiązkowo przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19. Podróżujący powinni też wypełnić online (na 24 godziny przed podróżą) deklarację o stanie zdrowia (formularz dostępny na stronie: www.imuga.immigration.gov.mv).
Pamiętajcie też o podatku turystycznym (6$/dzień) i o tym, że na Malediwach nie ma polskiej placówki konsularnej. W razie problemów możecie jednak korzystać z placówek innych państw UE lub kontaktować się telefonicznie bądź mailowo z Ambasadą RP w Nowym Delhi w Indiach.
Tekst zewnętrzny