Opłata jest obowiązkowa, ale wcale nie dla wszystkich. Tysiące Polaków nie musi płacić abonamentu
Opłata za abonament RTV to dodatkowe obciążenie dla wielu polskich rodzin. W związku z czym coraz więcej osób rezygnuje z regulowania należności. Jest także dość pokaźna grupa osób, która nie musi przekazywać pieniędzy wcale. Na uprzywilejowanej pozycji są przede wszystkim seniorzy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile osób przestało płacić za abonament RTV w 2020 r.
Dla kogo opłata jest nieobowiązkowa
Jak zawnioskować o zwolnienie z opłaty
Opłata, której staramy się unikać. Coraz mniej osób reguluje abonament RTV
Opłata za abonament RTV jest obowiązkowa dla każdego, kto posiada zarejestrowane radio lub telewizor. Sam wpis do rejestru również jest obligatoryjny - właściciel ma 14 dni od zakupu, aby poinformować Pocztę Polską o nowym sprzęcie.
Jednak z roku na roku opłata staje się coraz bardziej archaiczna. Dlaczego? Mimo wysokich kar (w tym roku 735 zł) i dotkliwych konsekwencji w postaci zajęcia konta przez skarbówkę rośnie liczba osób, która za abonament nie płaci.
Business Insider Polska donosi, że w ubiegłym roku ponad 111 tys. osób zrezygnowało z przekazywania należności od odbiorników radiowych i telewizyjnych. W rezultacie na konto KRRiT wpłynęły 643 mln zł - to najniższy wynik od 2013 r.
Opłata obowiązkowa, ale nie dla wszystkich
Na spadek wpływów KRRiT ma wpływ także drugi czynnik - wzrost liczby osób zwolnionych z konieczności przekazywania abonamentu RTV. W 2020 r. na uprzywilejowanej pozycji znalazło się kolejnych 98 352 obywateli.
Dla kogo opłata jest nieobowiązkowa? Grono szczęśliwców jest dość obszerne. Jednak, by się w nim znaleźć trzeba spełnić jedną z przesłanek.
Abonamentu RTV nie muszą regulować osoby powyżej 60. roku życia, które posiadają prawo do emerytury w wysokości nie wyższej niż 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Portal mamdlugi.pl podaje, że w tym roku ten próg wynosi 2583,75 zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co więcej, opłata nie nadwyręża finansów seniorów po 75. roku życia. W tym przypadku nie ma żadnych kryteriów dochodowych - zwolnienie należy się wszystkim. Co więcej, nie trzeba uzupełniać żadnych dodatkowych dokumentów, ponieważ system samodzielnie rejestruje przekroczenie wskazanego wieku.
Poza tym opłata za abonament RTV nie jest obowiązkowa dla osób z I grupą inwalidzką, całkowitą niezdolności do pracy, o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także z trwałą lub okresową całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym. Na uprzywilejowanej pozycji są także obywatele pobierający świadczenia pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną.
Na stronie rządowej czytamy, że opłata nie obejmuje również osób niesłyszących, u których stwierdzono obustronne upośledzenie słuchu lub całkowitą głuchotę. Na zwolnienie mogą liczyć także osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
Jak zawnioskować o zwolnienie z abonamentu RTV?
Poza seniorami powyżej 75. roku życia wszyscy pozostali muszą przedłożyć stosowny wniosek, aby uzyskać zwolnienie z opłaty. Wzór dokumentu można pobrać ze strony rządowej.
Poza tym wnioskodawca musi także przedłożyć dokument uprawniający do zwolnienia, a także dowód osobisty. Wszystkie formalności można załatwić w placówce Poczty Polskiej. Zwolnienie z opłaty następuje od początku następnego miesiąca względem daty przedstawienia dokumentów.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]