Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemiecka prasa: ”Warszawa to nowy Berlin”
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 21.02.2023 21:41

Niemiecka prasa: ”Warszawa to nowy Berlin”

Warszawa skyline
wikipedia

W ciągu ostatnich kilku dni, z powodu wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, Warszawa stała się ogniskiem uwagi dyplomatycznej. Prasa europejska, a także analitycy z innych regionów świata analizują poczynania USA oraz starają się rozszyfrować geopolityczną strategię supermocarstwa.

Biden w Polsce

W trakcie swojej wizyty Biden spotkał się oczywiście z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, a także z szefem rządu Mateuszem Morawieckim. Omawiane były głównie kwestie związane z bezpieczeństwem.

Niemieckie media zwracają uwagę na to, że Biden wybrał Polskę jako swój pierwszy przystanek w Europie Środkowo-Wschodniej. 

„Wydaje się, że Warszawa to nowy Berlin”

Niemiecki "Frankfurter Rundschau" pisze „Joe Biden leci nad Niemcami do Polski, aby wygłosić przemówienie na temat wojny na Ukrainie. Wydaje się, że Warszawa to nowy Berlin. Tam, gdzie kiedyś John F. Kennedy i Ronald Reagan wygłaszali historyczne przemówienia, dziś prezydent USA wydawałby się raczej nie na miejscu”.

Dziennik dodaje, że to nie wszystko, a Biden demonstracyjnie spotyka się z Bukareszteńską Dziewiątką w Polsce. Grupa obejmuje tylko kraje NATO z Europy Wschodniej.

Zdaniem Niemców, przywołuje to wspomnienia z okresu przed wojną w Iraku w 2003 roku. 

„W tym czasie sekretarz obrony USA Donald Rumsfeld nazwał Niemcy i Francję "starą Europą" z powodu sprzeciwu wobec wojny. Na wschodzie kontynentu było inaczej. Wiele tamtejszych państw przyłączyło się do Stanów Zjednoczonych. Wrażenie odnowionego podziału Wschód-Zachód jest jednak mylące” – cytuje dziennik, portal forsal.pl

Polska i Niemcy stoją razem

- W obronie przed agresją Rosji na Ukrainie USA, Polska i Niemcy wyraźnie stoją razem. To daje nadzieję, że 34 lata po upadku muru berlińskiego powstanie prawdziwie nowa Europa, bez starych zadrażnień zachód-wschód – podsumowują niemieccy analitycy.