Mikrorachunkiem nie zapłacisz za wszystko. W niektórych sytuacjach musisz radzić sobie inaczej
Mikrorachunek już od 2020 roku
Od początku przyszłego roku podatnicy PIT, CIT i VAT, którzy sami prowadzą rozliczenia z urzędem skarbowym, będą musieli wpłacać te podatki na indywidualne konto, czyli mikrorachunek. “Ci, którzy są rozliczani przez płatników, będą musieli wygenerować numer takiego rachunku, jeśli w swoim rocznym zeznaniu PIT wykażą niedopłatę i będą musieli ją uregulować” - czytamy.
Aby wygenerować swój mikrorachunek, należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i po wciśnięciu pola “generuj” wpisać swój NIP lub PESEL (w sytuacji, gdy nie prowadzi się działalności gospodarczej i nie jest się podatnikiem VAT). Numer mikrorachunku można też otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym - podaje “DGP”.
Indywidualny rachunek podatkowy służy do opłacania należności z tytułu podatków: dochodowego od osób fizycznych (PIT), dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz od towarów i usług (VAT) - powiedział “DGP” rzecznik prasowy ministra finansów Paweł Jurek.
Mandat lepiej zapłać po staremu
Wytłumaczył, że poza tymi trzema daninami na mikrorachunek trzeba będzie wpłacać także odsetki i koszty upomnienia z tytułu nieterminowego uregulowania zobowiązań powstałych w tych podatkach. “Jeśli jednak ktoś przeleje na mikrorachunek należność z tytułu mandatu, to księgowanie takiej wpłaty potrwa znacznie dłużej niż standardowo, dlatego w tym przypadku należy dokonywać wpłat po staremu” - pisze “DGP”.