Kto ponosi winę za błędne kody GTU
W JPK (Jednolitym Pliku Kontrolnym) przedsiębiorcy muszą oznaczać kodami transakcje sprzedażowe dotyczące niektórych grup towarów i usług (GTU). Czasami w rozliczeniu z organem skarbowym zdarzają się błędy. Kto ponosi winę za błędne kody GTU? GTU jest zbiorem grup wyszczególnionych towarów i usług, które ustawodawca wskazał w tabeli i oznaczył trzynastoma kodami. Kody GTU służą do oznaczenia sprzedaży towarów i usług zaliczanych do określonych grup tzw. wrażliwych, czyli szczególnie narażonych na nadużycia podatkowe. Obecnie kodów jest 13, ale każda grupa zawiera rozbudowany katalog usług lub towarów.
Które towary i usługi trzeba oznaczać kodem GTU?
Oznaczenia GTU mają zastosowanie zarówno do towarów nowych, jak i do towarów używanych. Struktura nowego JPK-VAT przewiduje możliwość stosowania wielu oznaczeń GTU dla jednej faktury bez dzielenia jej na kilka wpisów. Kody GTU z trzeba podawać przy transakcjach opodatkowanych, zwolnionych z podatku, dla których miejsce opodatkowania nie znajduje się na terytorium kraju, opodatkowanych u nabywcy, opodatkowanych stawką 0%. Wskazywanie kodu dotyczy rozliczenia podatku należnego.
Kody grup towarów i usług
Kody GTU w strukturze JPK V7, dotyczące grup towarowych, oznaczone są symbolem GTU wraz z przyporządkowanym numerem od 1 do 13. W tabeli poniżej można znaleźć oznaczenia dla poszczególnych grup towarów i usług.
TABELA
Kto ponosi winę za błędne kody GTU?
Gdy w rozliczeniu z organem skarbowym przedsiębiorca wskaże błędne informacje, sam odpowiada za to zdarzenie. W takiej sytuacji organ skarbowy wzywa do tego, aby dobrowolnie skorygować plik z błędnymi kodami GTU. Przedsiębiorca na poprawienie błędu ma 14 dni od otrzymania wezwania naczelnika urzędu skarbowego. Nawet jeśli przedsiębiorca korzysta z usług profesjonalnych usług biura księgowego lub księgowej, to właśnie on ponosi odpowiedzialność karno-skarbową. Jeśli biuro rachunkowe lub księgowy dopuścili się nierzetelności w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, przedsiębiorca może pozwać i pociągnąć winnych do odpowiedzialności na drodze postępowania cywilnego. Przedsiębiorca ponosi całkowitą odpowiedzialność za dokumenty i rozliczenia prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.
Błędne kody GTU - kara za błędy w rozliczeniu
Gdy w rozliczeniu znajdą się błędne kody GTU, błąd ten nie zostanie skorygowany, przedsiębiorca będzie musiał liczyć się z konsekwencjami. Każdy błąd może oznaczać 500 zł kary finansowej (zgodnie z art. 109 ust. 3 h ustawy o VAT). Karane będą tylko „celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy” jak zapewnia Ministerstwo Finansów. Warto wiedzieć też, że kara pieniężna nie zostanie nałożona na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, która za ten sam czyn ponosi odpowiedzialność karną skarbową.