Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czy w kościele trzeba zasłaniać usta i nos? Jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 19.04.2020 02:00

Czy w kościele trzeba zasłaniać usta i nos? Jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Kościół miejscem, gdzie trzeba zakryć usta i nos?

Przepis o zasłanianiu ust i nosa wywołał niemałe zamieszanie - pojawia się wiele pytań, np. o to czy maseczkę trzeba nosić w samochodzie. Wiele osób, zastanawia się też, czy takim miejscem jest kościół. Czy w trakcie mszy świętej lub innych ceremonii trzeba mieć zakrytą twarz? Czy księża muszą być zamaskowani w trakcie nabożeństwa? Na to pytanie odpowiedział na łamach Wirtualnej Polski wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister zdrowia: nakaz obowiązuje także w kościele

- Jeśli chodzi o miejsca  kultu religijnego, otrzymaliśmy bardzo wiele głosów w toku konsultacji zarówno od wiernych, jak i też od Konferencji Episkopatu Polski i podjęliśmy decyzję o tym, że osoby sprawujące msze, prowadzący obrzędy religijne nie będą miały obowiązku noszenia maseczki w trakcie - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Ale inaczej wygląda sytuacja osób, które biorą udział w nabożeństwach. Wiceszef resortu zdrowia stwierdził, że wierni powinni nosić w trakcie ceremonii maseczki, ponieważ kościół to miejsce publiczne.

Czy do kościoła trzeba założyć maseczkę?

Kwestię zakrywania twarzy w kościele wyjaśnia projekt rozporządzenia, który został skierowany w trybie pilnym do rozpatrzenia przez rząd. Można się z niego dowiedzieć, że:

“Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa (...) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego (...) Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (...) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania” - czytamy w projekcie rozporządzenia.