Karta podatkowa-czym jest?
Karta podatkowa to bardzo prosta forma opodatkowania, ponieważ nie wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych, a wysokość podatku ustala naczelnik urzędu skarbowego. Którzy przedsiębiorcy mogą z niej korzystać?
Karta podatkowa a rodzaj działalności
Z karty podatkowej mogą skorzystać przedsiębiorcy, których działalność jest wymieniona w załączniku nr 4 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Mowa tu m. in. o usługach ślusarskich, rusznikarskich, grawerskich, krawieckich, tapicerskich, kominiarskich, mechanice pojazdowej czy wulkanizacji. Karta podatkowa dopuszczona jest także w szeregu innych działalności: – sprzedaż detaliczna żywności, wyrobów tytoniowych, napojów oraz kwiatów (pod warunkiem, że przedsiębiorca nie sprzedaje napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%) – usługowa w zakresie handlu detalicznego artykułami nieżywnościowymi (z wyłączeniem np. handlu pojazdami i paliwem), – gastronomiczna (pod warunkiem, że przedsiębiorca nie serwuje napojów alkoholowych o zawartości powyżej 1,5%), – w zakresie usług transportowych przy użyciu jednego pojazdu, – w zakresie usług rozrywkowych, – w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach, – wykonywanie zawodu lekarza, lekarza stomatologa, felczera, technika dentystycznego, pielęgniarki, położnej, – wykonywanie zawodu weterynarza oraz technika weterynaryjnego oraz sprzedaży towarów związanych z tymi usługami, – w zakresie opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi, – w zakresie usług edukacyjnych (korepetycje).
Karta podatkowa a zatrudnienie
Możliwość skorzystania z karty podatkowej jest ściśle powiązana ze stanem zatrudnienia w firmie. Przedsiębiorca powinien sprawdzić załącznik o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zamieszczone w tym dokumencie tabele wskazują, ile maksymalnie może on zatrudnić osób, by móc korzystać z tej formy opodatkowania. Na przykład w usługach w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych mogą to być zaledwie 2 osoby. Ale już w usługach krawieckich dopuszczalny stan zatrudnienia przy karcie podatkowej to 5 pracowników. W przepisach dotyczących karty podatkowej są także ograniczenia odnośnie korzystania z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę. Karta podatkowa wyłącza taką możliwość, za wyjątkiem usług specjalistycznych, czyli takich, które wchodzą w inny niż zgłoszony zakres działalności firmy, ale są niezbędne do wykonania wyrobu i świadczenia usług.
Kto nie skorzysta z karty podatkowej?
Z karty podatkowej nie skorzystają osoby: – które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem akcyzowym, – których małżonek prowadzi działalność gospodarczą w tym samym zakresie, która jest opodatkowana na zasadach ogólnych, – które nie prowadzą działalności innej niż wskazanej w zgłoszeniu do organu podatkowego – prowadzą działalność gospodarczą poza granicami Polski.
Jak obliczyć podatek?
O wysokości podatku rozstrzyga naczelnik właściwego miejscowo urzędu skarbowego. Decyzję podejmuje na podstawie kilku danych. Bierze pod uwagę przede wszystkim rodzaj prowadzonej działalności, liczbę pracowników, a także liczbę mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność. Generalnie obowiązuje zasada, według której im więcej pracowników i im większa jest miejscowość, gdzie prowadzona jest działalność, tym wyższy jest podatek. Na przykład podmiot świadczący usługi w zakresie mechaniki maszyn i urządzeń rolniczych zatrudniający 2 osoby w miejscowości do 5 tys. mieszkańców zapłaci miesięcznie 317 zł. Przy tym samym zatrudnieniu, lecz w miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców podatek wyniesie 371 zł. Stawki podatkowe dla możliwych typów działalności określone są w załączniku nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.