Jak Sieć Otwartych Innowacji wzmocniła konkurencyjność polskich przedsiębiorstw
Agencja Rozwoju Przemysłu od ponad 30 lat dba o polskich przedsiębiorców i wspiera ich w wysokowydajnym działaniu. W ostatnich latach ARP służy również wsparciem dla polskich przedsiębiorstw w najskuteczniejszym wykorzystaniu funduszy pochodzących z Unii Europejskiej. Agencja utworzyła również nowe projekty, które znacznie ułatwią pozyskiwanie unijnych pieniędzy.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Agencja Rozwoju Przemysłu to instytucja, w której polskie przedsiębiorstwa mogą pozyskać wsparcie finansowe na swoją działalność. Jako spółka akcyjna ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa ARP od ponad 30 lat działa na rzecz rozwoju gospodarczego kraju.
Jednym z kluczowych elementów jej działalności jest udzielanie wsparcia w postaci dotacji i pożyczek na realizację projektów inwestycyjnych. Co ważne, ARP to również instytucja, w której przedsiębiorcy mogą pozyskać środki z UE, dzięki którym rozwijają swoje przedsiębiorstwa.
Współpraca z ARP to nie tylko wsparcie finansowe, ale także poznanie dobrych praktyk biznesowych i dostęp do nowych technologii.
Wsparcie finansowe i doradztwo w ramach projektu SOI
Aby wspierać innowacyjność polskich przedsiębiorstw, Agencja Rozwoju Przemysłu stworzyła projekt Sieć Otwartych Innowacji. Pod pojęciem innowacji należy rozumieć wszystko, co zmienia dany biznes na lepsze, a więc nie tylko technologie, ale także zasady wyznawane w firmie, usprawnienia organizacyjne czy nowe narzędzia. Idea otwartych innowacji polega natomiast na wymianie wiedzy, rozwiązań technicznych i licencji.
Projekt SOI skierowany był do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w celu wsparcia transferu technologii, podniesienia konkurencyjności i poziomu technologicznego. Obejmował on 3 filary, granty na transfer technologii, granty na doradztwo i działania budujące kulturę innowacji.
W ramach 5 konkursów firmy mogły uzyskać m.in. granty na pokrycie kosztów pozyskania technologii dotyczących innowacji produktowej lub procesowej. Natomiast granty na doradztwo były prowadzone w trybie ciągłym. Przedsiębiorstwa mogły liczyć na doradztwo prawne, technologiczne i dotyczące wyceny technologii. Maksymalna wartość dofinansowania usług doradczych wynosiła 85%.
ARP organizowała również spotkania, konferencje, webinary i szkolenia dotyczące zarządzania własnością intelektualną i transferem technologii. Dzięki temu uczestnicy projektu mogli nie tylko poznać nowe rozwiązania, ale także dowiedzieć się, jak wdrożyć je w swoich przedsiębiorstwach.
W ramach projektu Sieć Otwartych Innowacji przedsiębiorca mógł zyskać wsparcie w wysokości nawet 70 proc. wartości kosztów kwalifikowalnych zakupu technologii lub licencji na korzystanie z niej.
Projekt SOI w czasie 5 lat realizacji zmieniał się i dostosowywał do potrzeb rynku oraz przedsiębiorców. Finalnie 144 wnioskodawców otrzymało granty na transfer technologii o łącznej sumie dofinansowania ponad 53 mln złotych. Z kolei z grantów na doradztwo skorzystało 37 przedsiębiorców, a kwota dofinansowania przekroczyła 4 mln złotych.
Projekt SOI przyczynił się do wzmocnienia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, wzrostu ich przychodów, a także zwiększenia świadomości na temat innowacyjnych rozwiązań i realnych korzyści z ich stosowania.
Projekt FENG
Agencja Rozwoju Przemysłu zamierza wykorzystywać swoje wieloletnie doświadczenie, by nadal wspierać polskich przedsiębiorców z sektora MŚP również przy pomocy środków unijnych, dlatego w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 będzie realizować Projekt „Dig.IT. Transformacja cyfrowa polskich MŚP” w ramach Programu FENG.
Środki z programu FENG będą wspierać inwestycje przedsiębiorców z sektora MŚP prowadzących działalność w Polsce w zakresie transformacji cyfrowej. Projekt ma skupiać się na pomocy przedsiębiorcom w rozwijaniu nowych usług i produktów opartych na technologiach cyfrowych, jak również na poprawie ich konkurencyjności na rynku.
Aktualnie prowadzone są prace wdrożeniowe, aby nabór, dla przedsiębiorców, w ramach Projektu ruszył pod koniec 2023 roku. Więcej informacji dot. projektu „Dig.IT.
Transformacja cyfrowa polskich MŚP” można uzyskać na dedykowanej infolinii (22) 695 – 36 – 41.