Emerytury księży nie zaskakują. Jeden element, a byłyby niskie
Oficjalnie dane dot. emerytur księży nie są publikowane. Jednakże szacunki wskazują, że nie do końca jest tak kolorowo, jak niektórzy mogliby się spodziewać.
Zależne od dwóch czynników
Według informacji portalu o2.pl, księża otrzymują emeryturę w postaci środków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i osobno z Funduszu Kościelnego. Te pierwsze uzależnione jest od tego, jakie dany ksiądz ma zarobki.
To, ile wynoszą zarobki księdza, przede wszystkim zależy od cennika obrzędów i sakramentów. Jest on ustalany przez każdą parafię osobno.
Przeciętny ksiądz nie otrzyma wiele
Ważną zmienną jest tutaj nauka religii w szkołach. Według szacunków Super Expressu przytaczanych przez o2.pl, dzięki dodatkowemu wynagrodzeniu za tę pracę, ich emerytura również idzie do góry.
Jak podaje Super Express, ci księża, którzy nie pracują w szkołach, mogą liczyć jedynie na niskie emerytury. Z kolei duchowni którzy pracują jako nauczyciele lub wykładowcy mogą spodziewać się świadczenia w okolicy 2,5 tys. zł - oczywiście, jeżeli zarabiają w okolicach średniej krajowej.
Fundusz Kościelny poprawia sytuację
Emerytura z ZUS, zgodnie z informacjami portalu o2.pl, przysługuje duchownym po ukończeniu 65. roku życia. 10 lat później kwalifikują się już do dodatkowych pieniędzy z Funduszu Kościelnego.
I jak się okazuje, pieniądze z Funduszu Kościelnego mogą jeszcze bardziej podwyższyć emeryturę - nawet do 5 tys. zł. Jak zaznacza Super Express, waloryzacja świadczeń księży jest wyższa w porównaniu do innych emerytów.