Dożywotnie świadczenie dla wybranych seniorów. Spory zastrzyk gotówki
Polski rząd od kilku lat aktywnie wspiera politykę prorodzinną, a także dba o emerytów i rencistów, wypłacając popularne „trzynastki”. Jednak nie tylko na takie pieniądze mogą liczyć seniorzy. Warto zainteresować się również pewnym świadczeniem uzupełniającym, którego wysokość w tym roku wzrosła.
Program „Mama 4+”
Program ten jest rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym, przeznaczonym dla osób, które żeby wychować co najmniej czworo dzieci nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały. Dotyczy zatem seniorów, którzy nie mają prawa do emerytury lub pobierają świadczenie w wysokości niższej niż minimalna emerytura. Jak twierdzi rząd, celem programu jest zapewnienie tym osobom podstawowych środków do życia.
Dla kogo dodatkowe pieniądze?
Z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego mogą skorzystać matki, które ukończyły 60 lat oraz urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci. Program obejmuje także ojców, którzy ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
Wnioskodawcy muszą posiadać polskie obywatelstwo, obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce. W przypadku cudzoziemców konieczny jest zalegalizowany pobyt w Polsce.
Aby skorzystać z programu "Mama 4+", wymagane jest złożenie wniosku. Pełna lista dokumentów dostępna jest na stronie ZUS-u.
Ile można dostać?
Świadczenie z Programu „Mama 4+” wypłacane jest co miesiąc, maksymalnie w wysokości minimalnej emerytury obowiązującej w danym roku kalendarzowym.
Od 1 marca 2023 r. pełna emerytura dla matek wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. W przypadku seniorów otrzymujących świadczenie niższe niż najniższa emerytura, rodzicielskie świadczenie uzupełniające stanowi uzupełnienie do tej kwoty. Oznacza to, że osoby, którym przysługuje np. 688,88 złotych brutto, będą miały uzupełnione świadczenie o 900 złotych. Natomiast jeżeli nie przysługuje im żadne świadczenie, dostaną pełną kwotę, podaje portal „Gazeta.pl".