Dodatkowe 230 zł do emerytury. Otrzymają je pracownicy jednego zawodu
W parlamencie trwają prace nad nowelizacją ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Świadczenie ratownicze ma być zwolnione z podatku.
Świadczenie ratownicze zwolnione z podatku
W Senacie przyjęto nowelizację ustawy o OSP. Wcześniej senatorowie zaproponowali poprawkę zgodnie z którą świadczenie ratownicze zostanie wpisane do katalogu zwolnień z podatku dochodowego. Oznacza to, że emerytowani strażacy i ratownicy w ramach świadczenia ratowniczego dostaną na rękę 230 zł. Dodatek mogą otrzymać również ratownicy górscy.
Teraz ustawa wróci do Sejmu, podaje Interia.
Warunki otrzymania świadczenia
Świadczenie mogą otrzymać strażacy ochotnicy. Dla mężczyzn udział w działaniach lub akcjach ratowniczych musi obejmować okres minimum 25 lat, a dla kobiet – 20 lat.
Świadczenie ratownicze przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Nie można ubiegać się o nie wcześniej, nawet jeśli spełniono warunek wysługi lat i uczestnictwa w akcjach ratowniczych.
Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych
Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Głównym celem tego aktu prawnego było wprowadzenie świadczenia ratowniczego dla strażaków ochotników.
Nowelizacja natomiast ma doprecyzować przepisy, które poprawią sytuację członków OSP oraz samych stowarzyszeń. Parlamentarzyści przegłosowali również prawo, które umożliwia aktywne działanie w akcjach OSP osobom po 65. roku życia, mogą wziąć oni udział w działaniach i akcjach jako kierowcy o ile mają aktualne badania lekarskie dopuszczające do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.