Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Czym jest umowa deweloperska?
Magdalena Chajzler
Magdalena Chajzler 22.03.2022 08:35

Czym jest umowa deweloperska?

Czym jest umowa deweloperska?
pixabay.com

Okoliczności zawarcia umowy z deweloperem

Umowę deweloperską zawiera się jeszcze przed ukończeniem budowy nieruchomości lub przed rozpoczęciem inwestycji. Deweloper przed zawarciem umowy zobowiązuje się do wybudowania konkretnej nieruchomości i przeniesienia własności na nabywcę w ramach umowy o przeniesienie własności. Natomiast nabywca zobowiązuje się do zapłaty za nieruchomość.

Może się zdarzyć również tak, że przed podpisaniem umowy deweloperskiej zawierana jest umowa rezerwacyjna, w której deweloper zobowiązuje się do czasowego wyłączenia lokalu ze swojej oferty w zamian za opłatę rezerwacyjną. Taką umowę można zawrzeć w przypadku, gdy potencjalny nabywca mieszkania musi wcześniej sprawdzić swoją zdolność kredytową.

W jaki sposób chronione są prawa nabywcy?

Umowa deweloperska zawierana jest często przed rozpoczęciem inwestycji, a więc dotyczy rzeczy, która jeszcze nie istnieje. Oprócz tego nabywca musi zapłacić uzgodnioną cenę, zanim zostanie na niego przeniesione prawo własności. Jest to więc umowa obarczona pewnym ryzykiem.

Dlatego też ustawa deweloperska przewiduje pewne mechanizmy ochrony nabywcy, takie jak:

  • prospekt informacyjny – jest to zestaw informacji o deweloperze oraz o samej inwestycji,

  • rachunek powierniczy – pieniądze na poczet przyszłego mieszkania lub domu wpływają na specjalny rachunek powierniczy, do którego deweloper nie ma stałego dostępu,

  • szczegółowe określenie treści umowy,

  • obowiązek zawarcia umowy w formie aktu notarialnego – umowa deweloperska musi być zawarta przed notariuszem,

  • wpis roszczenia nabywcy do księgi wieczystej nieruchomości – wpis do księgi wieczystej uniemożliwia natomiast deweloperowi dokonania tzw. podwójnej sprzedaży.

Czy można odstąpić od umowy deweloperskiej?

Prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej jest prawem umownym i może być ujęte w takiej umowie tylko za zgodą obu stron. W takim przypadku odstąpienie od umowy najczęściej wiąże się z koniecznością zapłaty odstępnego.

Warto dokonać takiego zapisu w umowie szczególnie w przypadku nieuzyskania kredytu hipotecznego w banku.

Tagi: