Co zrobić, by wypowiedzieć umowę o pracę?
Czym jest umowa o pracę?
Umowa o pracę to sposób na nawiązanie stosunku pracy miedzy pracodawcą a pracownikiem. W dokumencie pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy osobiście na rzecz pracodawcy, w określonym czasie i miejscu za ustalonym wynagrodzeniem. Umowa o pracę wiąże się z licznymi przywilejami dla pracownika. Jednym z nich jest coroczny urlop wypoczynkowy, który dla osób o stażu pracy do 10 lat obejmuje 20 dni wolnych, natomiast dla osób ze stażem przekraczającym 10 lat już 26 dni urlopowych. W staż pracy wlicza się też okres nauki i np. w przypadku ukończenia szkoły wyższej, w okres stażu wlicza się 8 dodatkowych lat. Inną istotną kwestią jest ochrona wynagrodzenia za pracę. Pracownik każdego miesiąca otrzymuje wynagrodzenie w odgórnie ustalonym terminie, ale nie później niż do 10 dnia kolejnego miesiąca. Kolejnym ważnym aspektem umowy o pracę jest minimalne wynagrodzenie rokrocznie regulowane przez państwo w odpowiedzi na zmiany gospodarcze. Dla umowy o pracę w 2020 r. jest to 2 600 zł brutto. Ten rodzaj umowy jest też gwarantem norm związanych z czasem pracy, zarówno jeśli chodzi o godziny etatowe w miesiącu, jak i dozwoloną liczbę nadgodzin.
Wypowiedzenie umowy o pracę z okresem wypowiedzenia
Okres wypowiedzenia na umowie o pracę zależny jest od rodzaju zawiązanej umowy oraz czasu na jaki została zawarta.
umowa o pracę na okres próbny
Jeśli okres próbny trwa nie dłużej niż 2 tygodnie, czas wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, wówczas czas wypowiedzenia to tydzień, natomiast jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące, długość wypowiedzenia to 2 tygodnie.
umowa o pracę na czas określony i nieokreślony
W przypadku tych dwóch rodzajów umowy o pracę obowiązują takie same zasady dotyczące okresu wypowiedzenia. Jeśli pracownik był zatrudniony na mniej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia trwa 2 tygodnie. Jeśli zatrudnienie trwało dłużej niż pół roku, wówczas jest to miesiąc, a jeśli co najmniej 3 lata, okres wypowiedzenia mija po 3 miesiącach.
Jak wyliczyć okres wypowiedzenia?
Co do naliczania okresu wypowiedzenia również obowiązują pewne zasady. W przypadku okresów wypowiedzenia wyrażonych w tygodniach, zawsze rozpoczyna się je od soboty i kończy w sobotę, niezależnie od tego, czy jest ona dla pracownika dniem pracującym. Jeśli zaś okres wypowiedzenia wyrażony jest w miesiącach, wówczas rozpoczyna się od początku kolejnego miesiąca kalendarzowego i kończy wraz z jego ostatnim dniem.
Wypowiedzenie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia
Takie rozwiązanie jest możliwe do podjęcia przez pracownika w trybie natychmiastowym, jednak tylko w określonych przypadkach. Pierwszy z nich to w sytuacja stwierdzenia orzeczeniem lekarskim negatywnego wpływu danej pracy na zdrowie pracownika i niepodjęcia przez pracodawcy działań związanych z przeniesieniem pracownika do innego miejsca pracy w terminie wskazanym przez lekarza w orzeczeniu. Drugim powodem jest naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków, jakie powinien wypełnić względem pracownika, przykładowo niewypłacanie ustalonego wynagrodzenia.