Konflikt w Polskiej Grupie Górniczej przybiera na sile. Górnicy o cięciach płac: Nie pozwolimy na szantaż
Cięcia płac w górnictwie
Cięcia płac i redukcja czasu pracy o 20 proc. to główne założenia porozumienia oszczędnościowego w Polskiej Grupie Górniczej. Pracownicy nie zgadzają się na podpisanie dokumentu, powołując się na obietnicę ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który 21 kwietnia oznajmił, że zostanie przedstawiony plan naprawczy dla spółki – podaje bankier.pl.
Związkowcy wyznali, że są świadomi „powagi sytuacji i konieczności pilnego prowadzenia działań antykryzysowych w spółce, dlatego są skłonni podpisać z pracodawcą porozumienie, którego celem jest ratowanie firmy i miejsc pracy", ale nie uczynią tego zanim zarządcy nie zaproponują rozwiązań, które zagwarantują im ciągłość zatrudnienia.
Obawa o przyszłość
Wątpliwości pracowników koncentrują się wokół braku dodatkowych gwarancji, że ich wyrzeczenia dotyczące czasu pracy i pensji przyniosą efekty.
„Nie wiemy, czy po trzech miesiącach obowiązywania porozumienia, pracodawca nie wysunie propozycji dalszego obniżania wynagrodzeń i skracania tygodnia pracy czy też redukcji zatrudnienia, uzasadniając to koniecznością ratowania pozostałych miejsc pracy w spółce" – wyznali związkowcy w piśmie do zarządu PGG.
Z dokumentu wynika, że jedynie kompleksowe działania, połączone z programem naprawczym, mogą zyskać aprobatę załogi.
Czego domagają się związkowcy?
Szef górniczej Solidarności wyznał, że pakiet naprawczy PGG powinien być spójny z ministerialnym programem dla górnictwa i energetyki oraz rządowym „Programem dla Śląska”. Chodzi przede wszystkim o uwzględnienie takich zapisów jak rozwój nowego podmiotu produkującego ciepło - tzw. Śląskiego Ciepła, oraz rozpoczęcie zadeklarowanych, nowych proekologicznych inwestycji w energetyce.
Związki żądają również przedstawienia rzetelnego bilansu energetycznego, z którego ma wynikać, jakie będzie zapotrzebowanie na węgiel dla polskiej energetyki w ciągu najbliższych lat. Na tej podstawie będzie można bowiem oszacować, czy uda się przetrwać PGG i innym spółkom górniczym.
Twarde stanowisko
„Strona społeczna nie może przyzwolić na szantaż i dalszy brak wizji funkcjonowania największej w Polsce spółki węglowej” – poinformował związek Sierpień’80.
Załoga domaga się od rządu Mateusza Morawieckiego i zarządu PGG przedstawienia programu naprawczego do końca kwietnia 2020 r. Dopiero po zapoznaniu się z nim związki podejmą decyzję, ponieważ „nie może być wyrzeczeń bez programu i przyrzeczeń”.