Certyfikaty covidowe od 1 lipca. Co będzie zawierać dokument?
Wszystko wskazuje na to, że tzw. unijne paszporty covidowe, umożliwiające swobodne podróżowanie po krajach Wspólnoty będą dostępne na początku wakacji. Dostępne będą trzy rodzaje dokumentu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Od lipca będą dostępne certyfikaty covidowe
Co zawierać będą poszczególne rodzaju dokumentu
Do kogo należy się zgłosić w celu otrzymania certyfikatu
Paszporty covidowe od lipca
Dobra wiadomość przed nadchodzącymi wakacjami. Jak poinformowała Komisja Europejska, udało się osiągnąć porozumienie pomiędzy przedstawicielami Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w sprawie tzw. unijnych paszportów covidowych.
Komisja Europejska informuje, że certyfikaty covidowe za sprawą których możliwe będzie swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej będą dostępne od 1 lipca, czyli de facto na początku tegorocznych wakacji.
Jak informuje cytowany przez Polską Agencję Prasową Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów. Pierwszy to zaświadczenie o zaszczepieniu, drugi o negatywnym wyniku testu na Covid-19, zaś trzeci to świadectwo wyzdrowienia.
Wszystkie rodzaje certyfikatów będą dla obywateli państw Unii Europejskiej darmowe.
O wydanie certyfikatu jak podaje PAP trzeba się będzie zwrócić do ośrodków krajowych, czyli np. szpitali, centrów szczepień czy placówek wykonujących testy na Covid-19. Ośrodki te wystawią stosowane zaświadczenia (np. dotyczące zaszczepienia się), a następnie wyślą je do konsorcjum firm zajmujących się techniczymi aspektami dokumentu. Gdy zostaną przygotowane, wówczas zostaną odesłane do wspomnianych ośrodków.
Zaświadczenie zostanie wydane w formie papierowej, ale będzie można je też pobrać na urządzenie mobilne. Zarówno jedna jak i druga wersja będzie zawierać kod QR i pieczęć cyfrową, mającą potwierdzać, że zaświadczenie nie jest podrobione.
Autentyczność i ważność zaświadczenia będzie kontrolowana na granicach czy lotniskach.
Komisja Europejska informuje, że narzędzie w ciągu ostatnich dwóch tygodni zostało przetestowane przez 17 krajów członkowskich UE, a także na Islandii. W pilotażu nie brali udziału obywatele. Jak podkreślił Johannes Bahrke, rzecznik Komisji ds. gospodarki cyfrowej wykorzystano w tym celu “sztuczne dane i klucze publiczne”.
Rozporządzenie na podstawie którego obowiązywały będą paszporty covidowe wejdzie w życie na początku lipca, co jak zauważył komisarz UE ds. sprawiedliwości oznacza, że kraje członkowskie mają niewiele czasu na przygotowania. Komisja Europejska jak zapowiedział Reynders przeznaczyła miliona euro na wsparcie krajów w tym zakresie. Jeśli dany kraj zdąży z przygotowaniami przez 1 lipca, wówczas będzie mógł wydawać zaświadczenia wcześniej.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]