Bełchatów do zamknięcia, decyzja zapadła. PGE podało daty
Elektrownia Bełchatów ma przestać funkcjonować do 2036 r., natomiast zakończenie wydobycia złóż w Kopalni Bełchatów nastąpi w 2038 r. Polska Grupa Energetyczna podała szczegółowe daty wyłączania bełchatowskiego zagłębia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego PGE wyłączna kopalnię Bełchatów
Jaki jest szczegółowy plan działań
Jaką alternatywę dla węgla ma PGE
Kopalnia Bełchatów zostanie zamknięta
Obecnie Polska jest na etapie transformacji energetycznej, która musi zostać zakończona do 2040 r. i kosztować będzie 1,6 bln zł. Spółki Skarbu Państwa nie zwlekają z planami dotyczącymi transformacji energetycznej i już zaczynają publikować szczegóły.
Marszałek Województwa Mazowieckiego w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji przedstawił daty wyłączenia bloków energetycznych. Z dokumentu wynika, że będą to daty:
2030 r. - 1 blok
2031 r. - 1 blok
2032 r. - 2 bloki
2033 r. - 2 bloki
2034 r. - 3 bloki
2035 r. - 2 bloki
2036 r. - 1 blok
Z planu wynika, że zakończenie eksploatacji węgla nastąpi do 2038 r. PGE w oświadczeniu przesłanym do PAP potwierdziła te informacje. Jednocześnie włodarze regionu podkreślają, że zrealizowanie założeń nie będzie możliwe bez wsparcia ze środków unijnych.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE cytowany w komunikacie podkreślił, że przedstawione daty oraz odpowiednie zrealizowanie planu mają kluczowe znaczenie dla kompleksu energetycznego Bełchatów. Dodał, że to od tego projektu będzie zależała przyszłość naszej transformacji energetycznej.
Bełchatów wygaszony
W dokumentach Ministerstwa Aktywów Państwowych potwierdzono, że dalsza eksploatacja złóż w elektrowni Bełchatów byłaby nierentowna. PGE do wygaszenia zgłosiła także obszary Szczerców i Złoczew.
Marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber dodał, że kompleks Bełchatów jest obecnie największym pracodawcą w regionie. Zdaniem włodarzy regionu istotnym jest przeprowadzenie transformacji w taki sposób, aby nie zagrażała ona bezpieczeństwu społeczno-ekonomicznemu.
Z komunikatu wynika, że PGE planuje inwestować w niskoemisyjne oraz zeroemisyjne źródła energii. Będą to m.in.: elektrownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, czy magazyny energii. Inwestycje mają kosztować 5 mld zł.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]