500 plus i emerytury zagrożone? Nowa osoba zajmie się wypłatą świadczeń i nadchodzącymi zmianami
500 plus w rękach nowej minister
500 plus, a konkretnie sprawy związane z wypłatą dodatkowych świadczeń, trafi do obowiązków nowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej w nowym rządzie. Już niedługo Bożenę Borys-Szopę zastąpi Marlena Maląg. Będzie ona odpowiedzialna za kwestie związane z wypłatą 500 plus i trzynastej emerytury, a także świadczeń dla niepełnosprawnych. Zajmie się także kwestią zapowiedzianych przez PiS podwyżek emerytur.
Kim jest Marlena Maląg?
Marlena Maląg jest absolwentką pedagogiki na Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie matematyki i informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zarządzania instytucjami oświatowymi na studiach podyplomowych na Politechnice Poznańskiej oraz w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Przez wiele lat związana była z oświatą - pracowała jako nauczycielka. W latach 1999 - 2011 pełniła też funkcję dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. W okresie od 2011 do 2012 roku była naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego. Od 2012 do 2014 roku pełniła funkcję zastępcy Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Następnie była radną Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, a także Rady Powiatu Ostrowskiego. Od stycznia 2016 roku do grudnia 2018 roku Marlena Maląg była Wicewojewodą Wielkopolskim. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobyła mandat poselski. Zaś od poprzedniego roku jest prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Co z 500 plus?
500 plus, sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości, raczej nie zniknie z planów rządu. Z czasem okaże się, czy nowa minister rodziny będzie skłonna walczyć o waloryzację świadczenia rodzinnego, a także podwyżkę dodatkowych emerytur dla seniorów. Wielu spodziewa się zmian korzystnych dla Polaków. Maciąg odkąd została prezesem PFRON, przeforsowała wprowadzenie takich programów jak np. "door-to-door", czyli dotacji dla samorządów na przewóz osób niepełnosprawnych; nowy program rehabilitacji kompleksowej; projekt "Aktywni Plus" - łącznie trzy programy zwiększenia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami; a także programy dotyczące dofinansowania zakupu wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym oraz dofinansowania inwestycji na rzecz niwelowania barier architektonicznych w budynkach wielorodzinnych, jak wylicza Money. Nie brak jednak tych, którzy z obawą patrzą na plany nowej minister.