BiznesINFO.pl Polska i Świat ZUS dowie się o Tobie jeszcze więcej. Nowe przepisy wchodzą w życie 16 maja
Biznes Info

ZUS dowie się o Tobie jeszcze więcej. Nowe przepisy wchodzą w życie 16 maja

7 maja 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Już za nieco ponad tydzień Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wiedział o nas więcej. To efekt nowych przepisów, które wejdą w życie 16 maja, zgodnie z którymi pracodawcy  będą musieli wskazać w drukach ZUS ZUA i ZZA kod zawodu swoich podwładnych.

ZUS zyska nową wiedzę. Nowe przepisy wchodzą już za 9 dni

16 maja, czyli już za nieco ponad tydzień zaczną obowiązywać zaktualizowane wzory druków ZUS ZUA i ZUS ZZA. Przypomnijmy, że pierwszy z wzorów dotyczy zgłoszenia przez pracodawcę pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, zaś drugi rejestracji tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jakie zmiany nastąpią za 9 dni? Pracodawca zgłaszający pracownika czy zleceniobiorcę do ubezpieczenia poza informacjami podawanymi do tej pory będzie również musiał podać 6-cyfrowy kod zawodu podwładnego.

Kod wykonywanego zawodu powinien być zgodny z klasyfikacją zawodów określony przepisami rozporządzenia resortu pracy i polityki społecznej z 2014 roku ws. klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy i zakresu jej stosowania.

Nowy obowiązek dla pracodawców wprowadziła przyjęta ponad rok temu Tarcza Antykryzysowa, czyli pakiet rozwiązań dla przedsiębiorstw poszkodowanych wprowadzonymi w związku z pandemią obostrzeniami.

Za sprawą zmian Zakład Ubezpieczeń Społecznych zyska wiedzą, odnośnie tego w jakim zawodzie pracują ubezpieczeni.

Po co ZUS taka wiedza?

Po co państwowemu ubezpieczycielowi takie informacje? Cytowana przez Polską Agencję Prasową szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska uspokaja przedsiębiorców, twierdząc, że "dane te będą wykorzystywane głównie do celów statystycznych".

Prof. Uścińska podkreśla również, że pozyskiwanie informacji odnośnie zawodu w jakim pracuje ubezpieczony jest istotnym elementem “tworzenia lepszych polityk publicznych, w tym polityki rynku pracy, edukacyjnej, czy zdrowotnej”.

Szefowa ZUS podkreśla też, że za sprawą nowych informacji uda się oszacować oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność, a także w jakich okresach. Zmiany mają również umożliwić analizę rozkładu dochodowego i terytorialnego danych zawodów.

Państwowy ubezpieczyciel jak zauważa Money.pl chce pozyskać również wiedzę na temat tego czy masowe zachorowania w danym miejscu pracy to efekt rzeczywistego zagrożenia (np. pandemii) czy też może mogę mieć one związek z planami pracodawcy odnośnie np. zamknięcia zakładu.

ZUS za sprawą nowych obowiązków zyska też wiedzą na temat tzw.  chorób zawodowych na jakie zapadają polscy pracownicy. Na choroby te jak wskazuje przywołany przez portal raport Instytutu Medycyny Pracy zapadają m.in. rolnicy, leśnicy, ogrodnicy, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy czy rybacy. Wśród tych chorób dominuje pylica, a także choroby zakaźne.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie