Kiedy zapisy na szczepienia dla seniorów? Jak się zapisać?
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS
Autor Wiktoria Pękalak - 13 Stycznia 2021

Zapisy zaczną się już w piątek, wszyscy seniorzy powinni pamiętać. Kolejna grupa już po tygodniu

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 ruszają już w najbliższy piątek. Kolejna tura rusza już tydzień później. Jakie daty seniorzy powinni koniecznie zapamiętać i jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy ruszają zapisy na szczepienia dla seniorów
  • Jak zapisać się na szczepienie
  • Gdzie można się zaszczepić

Zapisy na szczepienia dla seniorów

W związku z tym, że w życie wchodzi kolejna faza Narodowego Programu Szczepień, od piątku 15 stycznia seniorzy, którzy mają powyżej 80 lat, będą mogli zapisywać się na szczepienia. Tydzień później ruszą zapisy dla osób powyżej 70. roku życia.

Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, ponieważ są najbardziej narażone – wyjaśnił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Szczepienia dla osób po 80. roku życia mają zacząć się już 25 stycznia 2021. Zapisane osoby będą mogły skorzystać z ok. 6 tys. punktów szczepień zlokalizowanych w całej Polsce.

Szczepienia w Polsce

Mamy łącznie 1 mln 51 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19, z tego do 509 szpitali węzłowych trafiło 456 tys. szczepionek – informował Dworczyk.

No i mamy kolejną podwyżkę. URE zatwierdziło nową stawkę, znamy kwotyNo i mamy kolejną podwyżkę. URE zatwierdziło nową stawkę, znamy kwotyCzytaj dalej

Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowujemy 50 proc. szczepionek, które trafiają do Polski po to, żeby pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę szczepionki, miał gwarancję, że otrzyma również drugą dawkę – dodał.

W poniedziałek 11.01 minister Dworczyk przekazał, że w Polsce liczba zaszczepionych przekroczyła 220 tys. osób. Zaś do końca tego tygodnia zaszczepionych, zgodnie z planem rządu, ma być prawie pół miliona Polaków.

Do końca tego tygodnia zaszczepionych zostanie ponad 250 tys. osób. Łącznie pod koniec tygodnia będziemy mieli ponad 450 tys. zaczepionych Polaków – podsumował minister.

Jak zapisać się na szczepienie?

Seniorzy, którzy zdecydują się zapisać na szczepienie, będą mogli umówić termin wizyty na trzy sposoby: zapisując się bezpośrednio w punkcie szczepień, dzwoniąc na specjalną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989 lub 22 62 62 989) lub korzystając z Internetowego Konta Pacjenta.

Osoby, które napotkają trudności z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły korzystać ze specjalnie zorganizowanego na ten cel transportu. Do tego zadania oddelegowane zostaną najprawdopodobniej - zgodnie z poprzednimi zapowiedziami rządzących - jednostki straży pożarnej.

Od jutra ruszy organizacja tego transportu w gminach. Zwrócimy się także z prośbą do gmin, aby każda z nich do 15 stycznia zorganizowała linię telefoniczną, infolinię dla obywateli i dla mieszkańców danej gminy tak, aby w jasny sposób każdy, kto potrzebuje transportu, mógł ten transport uzyskać – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Seniorzy nie muszą pamiętać o skierowaniu do lekarza, aby zapisać się na szczepienie. To jest bowiem wystawiane automatycznie w systemie rejestracji po numerze PESEL. W przeciwieństwie do innych skierowań nie będzie na nim widoczny kod.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News