Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Morawiecki przedłużył zakaz lotów. Jeszcze poczekamy na międzynarodowe podróże, jest nowa data
Maria Glinka
Maria Glinka 06.06.2020 02:00

Morawiecki przedłużył zakaz lotów. Jeszcze poczekamy na międzynarodowe podróże, jest nowa data

Zakaz lotów międzynarodowych wydłużony
Unsplash/Fotis Christopoulos

Zakaz lotów po raz kolejny wydłużony

Zakaz lotów międzynarodowych obowiązywał do 6 czerwca. Jednak premier Mateusz Morawiecki zdecydował się po raz kolejny ten zakaz wydłużyć. Z nowego rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że pasażerskie rejsy międzynarodowe nie mogą być realizowane do 16 czerwca.

W dokumencie przewidziano jednak pewne wyjątki. Loty o zasięgu międzynarodowym mogą zostać bowiem zorganizowanie na zlecenie premiera oraz innej osoby fizycznej lub prawnej. Warunkiem jest jednak podróżowanie samolotem, w którym jest maksymalnie 15 miejsc pasażerskich. Poza tym, w dalszym ciągu mogą odbywać się loty czarterowe obcych przewoźników, dzięki którym obywatele powracają do swoich państw.

Przewoźnicy czekają na polskich turystów

Mimo że zakaz lotów międzynarodowych jest konsekwentnie wydłużany to przewoźnicy deklarują chęć wznowienia rejsów. Ryanair zapowiedział, że wznowi działalność w Polsce od 1 lipca 2020 r. Na początku turyści będą mogli podróżować na 180 trasach międzynarodowych. Z kolei wraz z końcem października powrócą także loty krajowe realizowane przez irlandzkiego przewoźnika na trasach Gdańsk – Kraków, Gdańsk – Wrocław oraz Szczecin – Kraków. Jednocześnie Ryanair zastrzega, że rozkład lotów może ulec zmianie wraz z wydłużeniem obowiązywania zakazu lotów międzynarodowych – podaje tvn24.pl.

Z uwagi na podtrzymanie restrykcji Wizzair wydał w czwartek komunikat, w którym przedłuża zawieszenie lotów międzynarodowych z i do Polski do 14 czerwca 2020 r.

Loty krajowe od 1 czerwca

Zakaz lotów krajowych został zniesiony wraz z początkiem czerwca. Wznowiona siatka połączeń realizowana przez LOT obejmuje 30 rejsów, które są realizowane w różnej częstotliwości. Trzy razy dziennie latają samoloty z Warszawy do Gdańska, dwa razy – z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry, a jeden raz z Krakowa do Gdańska.

Od 20 czerwca będzie można podróżować także na trasie Kraków-Olsztyn-Mazury (trzy razy w tygodniu) oraz Rzeszów-Gdańsk (jeden raz w tygodniu).