BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wywóz śmieci może być tańszy. Kilka porad, byś zapłacił mniej

7 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Wywóz śmieci będzie nas kosztował znacznie więcej w tym roku. W całej Polsce zaczął obowiązywać podział odpadów na pięć frakcji, a miasta wprowadzają nowe stawki. Mieszkańcy, którzy się nie dostosują do nowych zasad, będą musieli zapłacić więcej. Jak segr

Wywóz śmieci - nowe zasady już weszły w życie

Od początku 2020 roku w Polsce obowiązuje podział odpadów na pięć frakcji. Część miast nowe, wyższe opłaty za wywóz śmieci wprowadziła jeszcze w 2019 roku, niektóre dopiero je wprowadzą. Zmiana przepisów wprowadza obowiązkową segregację - kto się nie dostosuje, będzie musiał zapłacić nawet czterokrotność podstawowej stawki. Mało tego - w zależności od ustaleń za błędy jednego mieszkańca odpowiedzialność może ponieść cała wspólnota.

Przyjrzyjmy się zatem jak to wygląda w Warszawie. Nowy system opłat za wywóz śmieci zacznie obowiązywać najwcześniej od lutego 2020 roku. Nowe zasady przewidują ryczałt. Stała opłata dla mieszkań będzie wynosić 65 zł miesięcznie, a dla domów jednorodzinnych 94 zł. Miasto zadbało też o odpowiednią edukację mieszkańców i stworzyło portale informacyjne na temat nowego systemu segregacji, takie jak segregujna5.um.warszawa.pl.

Na stronie znajdują się też praktyczne wskazówki na temat wyrzucania odpadów:

  • Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów.

  • Opróżniamy opakowania z resztek zawartości.

  • Odrywamy wieczka od pojemników.

  • Zgniatamy puszki, butelki plastikowe i inne możliwe odpady.

  • Nie wrzucamy mięsa do BIO, tylko resztki roślinne.

  • Wyrzucamy odpady BIO luzem, ewentualnie w torebkach papierowych lub foliowych.

  • Segregujemy tylko czysty papier, brudny trafia do ZMIESZANYCH.

Warszawa jest oczywiście przykładem miasta, gdzie do kampanii informacyjnej miasto podeszło poważnie. Jednak sporo osób nadal ma wątpliwości co frakcji z bioodpadami - czy ma to sens? Okazuje się że jak najbardziej. W rozmowie z Wirtualną Polską Michał Paca, ekspert branży gospodarki odpadami tłumaczy, że udział bioodpadów we wszystkich śmieciach wynosi nawet 30 procent. A co ważne, jako jedyna frakcja podlega 100-procentowemu recyklingowi. - Jeżeli zadbamy o to, żeby wszystkie odpady organiczne znalazły się w tym brązowym pojemniku, to wszystkie inne pojemniki będą dużo bardziej suche i odzyskamy z nich znacznie więcej surowca wtórnego - tłumaczy cytowany przez WP ekspert.

Warto pamiętać o tym, że do bioodpadów wyrzucamy wszystko, co jest pochodzenia roślinnego - natomiast odpady pochodzenia zwierzęcego powinny wylądować w sekcji mieszanej. 

Inny, powszechny problem przy segregacji stanowi dylemat, co zrobić z mokrym, “ale czystym” papierem? Otóż odpowiedź jest prosta - wyrzucamy go odpadów zmieszanych. Tak samo jak zużyte chusteczki itd. Jedynie suchy papier możemy przeznaczyć na recykling.

W przypadku wielu opakowań można mieć wątpliwości, dlatego warto odwiedzać takie strony jak segregujna5.um.warszawa.pl, by dowiedzieć się, jak poprawnie wyrzucić odpady. W rozmowie z WP Michał Paca ma jeszcze jedną radę - najlepiej kupować produkty bez opakowań. Bo jak twierdzi, “Segregacja odpadów jest kontrolą zniszczeń, których już dokonaliśmy”.

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >