BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Wywóz śmieci może być tańszy. Kilka porad, byś zapłacił mniej

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Wywóz śmieci - nowe zasady już weszły w życie

Od początku 2020 roku w Polsce obowiązuje podział odpadów na pięć frakcji. Część miast nowe, wyższe opłaty za wywóz śmieci wprowadziła jeszcze w 2019 roku, niektóre dopiero je wprowadzą. Zmiana przepisów wprowadza obowiązkową segregację - kto się nie dostosuje, będzie musiał zapłacić nawet czterokrotność podstawowej stawki. Mało tego - w zależności od ustaleń za błędy jednego mieszkańca odpowiedzialność może ponieść cała wspólnota.

Przyjrzyjmy się zatem jak to wygląda w Warszawie. Nowy system opłat za wywóz śmieci zacznie obowiązywać najwcześniej od lutego 2020 roku. Nowe zasady przewidują ryczałt. Stała opłata dla mieszkań będzie wynosić 65 zł miesięcznie, a dla domów jednorodzinnych 94 zł. Miasto zadbało też o odpowiednią edukację mieszkańców i stworzyło portale informacyjne na temat nowego systemu segregacji, takie jak segregujna5.um.warszawa.pl.

Na stronie znajdują się też praktyczne wskazówki na temat wyrzucania odpadów:

  • Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów.

  • Opróżniamy opakowania z resztek zawartości.

  • Odrywamy wieczka od pojemników.

  • Zgniatamy puszki, butelki plastikowe i inne możliwe odpady.

  • Nie wrzucamy mięsa do BIO, tylko resztki roślinne.

  • Wyrzucamy odpady BIO luzem, ewentualnie w torebkach papierowych lub foliowych.

  • Segregujemy tylko czysty papier, brudny trafia do ZMIESZANYCH.

Warszawa jest oczywiście przykładem miasta, gdzie do kampanii informacyjnej miasto podeszło poważnie. Jednak sporo osób nadal ma wątpliwości co frakcji z bioodpadami - czy ma to sens? Okazuje się że jak najbardziej. W rozmowie z Wirtualną Polską Michał Paca, ekspert branży gospodarki odpadami tłumaczy, że udział bioodpadów we wszystkich śmieciach wynosi nawet 30 procent. A co ważne, jako jedyna frakcja podlega 100-procentowemu recyklingowi. - Jeżeli zadbamy o to, żeby wszystkie odpady organiczne znalazły się w tym brązowym pojemniku, to wszystkie inne pojemniki będą dużo bardziej suche i odzyskamy z nich znacznie więcej surowca wtórnego - tłumaczy cytowany przez WP ekspert.

Warto pamiętać o tym, że do bioodpadów wyrzucamy wszystko, co jest pochodzenia roślinnego - natomiast odpady pochodzenia zwierzęcego powinny wylądować w sekcji mieszanej. 

Inny, powszechny problem przy segregacji stanowi dylemat, co zrobić z mokrym, “ale czystym” papierem? Otóż odpowiedź jest prosta - wyrzucamy go odpadów zmieszanych. Tak samo jak zużyte chusteczki itd. Jedynie suchy papier możemy przeznaczyć na recykling.

W przypadku wielu opakowań można mieć wątpliwości, dlatego warto odwiedzać takie strony jak segregujna5.um.warszawa.pl, by dowiedzieć się, jak poprawnie wyrzucić odpady. W rozmowie z WP Michał Paca ma jeszcze jedną radę - najlepiej kupować produkty bez opakowań. Bo jak twierdzi, “Segregacja odpadów jest kontrolą zniszczeń, których już dokonaliśmy”.

Tagi:

OdpadyZanieczyszczenie środowiska

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]