Wywóz śmieci to coraz większe koszty, m.in ze względu na nieprawidłową segregację
By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32282544
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Stycznia 2020

Wywóz śmieci może być tańszy. Kilka porad, byś zapłacił mniej

Wywóz śmieci będzie nas kosztował znacznie więcej w tym roku. W całej Polsce zaczął obowiązywać podział odpadów na pięć frakcji, a miasta wprowadzają nowe stawki. Mieszkańcy, którzy się nie dostosują do nowych zasad, będą musieli zapłacić więcej. Jak segregować, aby nie narażać się na wyższe opłaty?

Wywóz śmieci - nowe zasady już weszły w życie

Od początku 2020 roku w Polsce obowiązuje podział odpadów na pięć frakcji. Część miast nowe, wyższe opłaty za wywóz śmieci wprowadziła jeszcze w 2019 roku, niektóre dopiero je wprowadzą. Zmiana przepisów wprowadza obowiązkową segregację - kto się nie dostosuje, będzie musiał zapłacić nawet czterokrotność podstawowej stawki. Mało tego - w zależności od ustaleń za błędy jednego mieszkańca odpowiedzialność może ponieść cała wspólnota.

Kiedy złożyć PIT 2019? Kilka zmian, o których koniecznie trzeba wiedziećKiedy złożyć PIT 2019? Kilka zmian, o których koniecznie trzeba wiedziećCzytaj dalej

Przyjrzyjmy się zatem jak to wygląda w Warszawie. Nowy system opłat za wywóz śmieci zacznie obowiązywać najwcześniej od lutego 2020 roku. Nowe zasady przewidują ryczałt. Stała opłata dla mieszkań będzie wynosić 65 zł miesięcznie, a dla domów jednorodzinnych 94 zł. Miasto zadbało też o odpowiednią edukację mieszkańców i stworzyło portale informacyjne na temat nowego systemu segregacji, takie jak segregujna5.um.warszawa.pl.

SegregacjaSegregacjaSegregacja

Na stronie znajdują się też praktyczne wskazówki na temat wyrzucania odpadów:

 • Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów.
 • Opróżniamy opakowania z resztek zawartości.
 • Odrywamy wieczka od pojemników.
 • Zgniatamy puszki, butelki plastikowe i inne możliwe odpady.
 • Nie wrzucamy mięsa do BIO, tylko resztki roślinne.
 • Wyrzucamy odpady BIO luzem, ewentualnie w torebkach papierowych lub foliowych.
 • Segregujemy tylko czysty papier, brudny trafia do ZMIESZANYCH.

Warszawa jest oczywiście przykładem miasta, gdzie do kampanii informacyjnej miasto podeszło poważnie. Jednak sporo osób nadal ma wątpliwości co frakcji z bioodpadami - czy ma to sens? Okazuje się że jak najbardziej. W rozmowie z Wirtualną Polską Michał Paca, ekspert branży gospodarki odpadami tłumaczy, że udział bioodpadów we wszystkich śmieciach wynosi nawet 30 procent. A co ważne, jako jedyna frakcja podlega 100-procentowemu recyklingowi. - Jeżeli zadbamy o to, żeby wszystkie odpady organiczne znalazły się w tym brązowym pojemniku, to wszystkie inne pojemniki będą dużo bardziej suche i odzyskamy z nich znacznie więcej surowca wtórnego - tłumaczy cytowany przez WP ekspert.

Warto pamiętać o tym, że do bioodpadów wyrzucamy wszystko, co jest pochodzenia roślinnego - natomiast odpady pochodzenia zwierzęcego powinny wylądować w sekcji mieszanej.

Inny, powszechny problem przy segregacji stanowi dylemat, co zrobić z mokrym, “ale czystym” papierem? Otóż odpowiedź jest prosta - wyrzucamy go odpadów zmieszanych. Tak samo jak zużyte chusteczki itd. Jedynie suchy papier możemy przeznaczyć na recykling.

W przypadku wielu opakowań można mieć wątpliwości, dlatego warto odwiedzać takie strony jak segregujna5.um.warszawa.pl, by dowiedzieć się, jak poprawnie wyrzucić odpady. W rozmowie z WP Michał Paca ma jeszcze jedną radę - najlepiej kupować produkty bez opakowań. Bo jak twierdzi, “Segregacja odpadów jest kontrolą zniszczeń, których już dokonaliśmy”.

Komornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytówKomornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
 2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
 5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
 6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News