BiznesINFO.pl
Bon turystyczny - uważajcie na oszustów

Wikimedia/Dariusz Chmiel

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny

7 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Lato w pełni i w związku z trwającymi wakacjami wiele polskich rodzin wykorzystuje obowiązujący od blisko roku bon turystyczny. Pojawili się jednak przedsiębiorcy, którzy wykorzystują nowe świadczenie do naciągnięcia osób do niego uprawnionych. Sprawdźcie jak nie dać się oszukać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Niebawem minie rok od wprowadzenia bonu turystycznego

  • W jaki sposób przedsiębiorcy próbują naciągać na świadczenie

  • Do kiedy obowiązuje bon turystyczny

Bon turystyczny. Uwaga na oszustów

1 sierpnia 2020 roku wszedł w życie bon turystyczny. Po wielu perturbacjach odnośnie jego formuły, ustalono, że świadczenie otrzymają rodziny korzystające już z programu "Rodzina 500 plus", co oznacza, że bon przynależy na każde dziecko do 18. roku życia, tyle, że świadczenie nie przyjęło formy gotówki, a właśnie bonu o wartości 500 zł na dziecko (w przypadku dziecka niepełnosprawnego jest to 1000 zł), którym można opłacić np. nocleg czy wycieczkę turystyczną u przedsiębiorców zgłoszonych na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny został wprowadzony w życie na półmetku poprzednich wakacji i w związku z faktem, że jesienią wróciła pandemia i przywrócono większość obostrzeń, wiele rodzin dopiero teraz ma szansę na jego wykorzystanie.

Okazuje się, że usiłują skorzystać na tym nieuczciwi przedsiębiorcy. Jak pisze "Fakt", próbują oni uzależniać możliwość wykorzystania świadczenia od zakupu dodatkowych usług, co jest nielegalne.

Jak nie dać się oszukać? Tabloid przypomina, że wykonanie płatności bonem turystycznym nie może wiązać się z żadnymi dodatkowymi płatnościami, co oznacza, że przedsiębiorcy nie mogą żądać, by opłacenie jednej usługi wiązało się z koniecznością zakupu innej. Reasumując - bon turystyczny możemy wykorzystać bez żadnych dodatkowych warunków.

Gazeta zachęca, by osoby, które zauważyły wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związane z bonem turystycznym, zgłosiły ja na e-mail - nieprawidlowosci@pot.gov.pl.

Zainteresowanie wykorzystaniem bonu jest ogromne (jak zauważa "Fakt" aktywowanych jest obecnie ok. tysiąc bonów dziennie), gdyż tegoroczne wakacje to dla wielu rodzin de facto ostatnia szansa na zrealizowanie świadczenia. Jego ważność upływa w marcu przyszłego roku.

Rząd przedłuży ważność bonu turystycznego?

Kilka tygodni temu redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z pytaniem, o to czy planowane jest wydłużenie terminu realizacji bonu.

- Będziemy na bieżąco obserwować wykorzystanie bonów w nadchodzących miesiącach, co pozwoli nam wyciągnąć wnioski na temat ewentualnej możliwości przedłużenia tego programu. Wówczas, po zakończeniu rozpoczętych już analiz, zostanie podjęta i ogłoszona  decyzja w tej kwestii - poinformowało naszą redakcję Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Resort zaznaczył równocześnie, iż liczy na to, że masowa akcja szczepień oraz złagodzenie obostrzeń w obszarze usług hotelarskich przyczyni się do zwiększenia realizacji bonów turystycznych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

PiS targają kontrowersje po uchawale w sprawie nepotyzmu. Senator rezygnuje z przewodzenia i zwraca się przeciw

CZYTAJ DALEJ


Tagi:

Bon turystyczny

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

25.06.2021Karwia Plaza fot.Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Turystyka

Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe

Czytaj więcej >
Kontrole lokali gastronomicznych. Znamy efekty

Turystyka

Kontrole weszły do restauracji w całym kraju. Aż 57 proc. sprawdzanych z nieprawidłowościami

Czytaj więcej >
Nie masz maseczki? Licz się z mandatem

Turystyka

1800 zł za brak maseczki. Zastanów się czy warto

Czytaj więcej >
Biznes Info

Turystyka

Wakacje jak nieprzyjemna niespodzianka. W łatwy sposób stracisz odszkodowanie

Czytaj więcej >
MACIEJ KULCZYNSKI/East News

Turystyka

Makłowicz wypowiedział się na temat paragonów z wakacji. Nie ma dobrych wieści

Czytaj więcej >
Biznes Info

Turystyka

W wakacje możemy nieźle przepłacić, chociaż wcale nie chodzi o paragony ze smażalni

Czytaj więcej >