Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny
Radosław Święcki
Radosław Święcki 07.07.2021 02:00

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny

Bon turystyczny - uważajcie na oszustów
Wikimedia/Dariusz Chmiel

Lato w pełni i w związku z trwającymi wakacjami wiele polskich rodzin wykorzystuje obowiązujący od blisko roku bon turystyczny. Pojawili się jednak przedsiębiorcy, którzy wykorzystują nowe świadczenie do naciągnięcia osób do niego uprawnionych. Sprawdźcie jak nie dać się oszukać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Niebawem minie rok od wprowadzenia bonu turystycznego

  • W jaki sposób przedsiębiorcy próbują naciągać na świadczenie

  • Do kiedy obowiązuje bon turystyczny

Bon turystyczny. Uwaga na oszustów

1 sierpnia 2020 roku wszedł w życie bon turystyczny. Po wielu perturbacjach odnośnie jego formuły, ustalono, że świadczenie otrzymają rodziny korzystające już z programu "Rodzina 500 plus", co oznacza, że bon przynależy na każde dziecko do 18. roku życia, tyle, że świadczenie nie przyjęło formy gotówki, a właśnie bonu o wartości 500 zł na dziecko (w przypadku dziecka niepełnosprawnego jest to 1000 zł), którym można opłacić np. nocleg czy wycieczkę turystyczną u przedsiębiorców zgłoszonych na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny został wprowadzony w życie na półmetku poprzednich wakacji i w związku z faktem, że jesienią wróciła pandemia i przywrócono większość obostrzeń, wiele rodzin dopiero teraz ma szansę na jego wykorzystanie.

Okazuje się, że usiłują skorzystać na tym nieuczciwi przedsiębiorcy. Jak pisze "Fakt", próbują oni uzależniać możliwość wykorzystania świadczenia od zakupu dodatkowych usług, co jest nielegalne.

Jak nie dać się oszukać? Tabloid przypomina, że wykonanie płatności bonem turystycznym nie może wiązać się z żadnymi dodatkowymi płatnościami, co oznacza, że przedsiębiorcy nie mogą żądać, by opłacenie jednej usługi wiązało się z koniecznością zakupu innej. Reasumując - bon turystyczny możemy wykorzystać bez żadnych dodatkowych warunków.

Gazeta zachęca, by osoby, które zauważyły wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związane z bonem turystycznym, zgłosiły ja na e-mail - [email protected].

Zainteresowanie wykorzystaniem bonu jest ogromne (jak zauważa "Fakt" aktywowanych jest obecnie ok. tysiąc bonów dziennie), gdyż tegoroczne wakacje to dla wielu rodzin de facto ostatnia szansa na zrealizowanie świadczenia. Jego ważność upływa w marcu przyszłego roku.

Rząd przedłuży ważność bonu turystycznego?

Kilka tygodni temu redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z pytaniem, o to czy planowane jest wydłużenie terminu realizacji bonu.

- Będziemy na bieżąco obserwować wykorzystanie bonów w nadchodzących miesiącach, co pozwoli nam wyciągnąć wnioski na temat ewentualnej możliwości przedłużenia tego programu. Wówczas, po zakończeniu rozpoczętych już analiz, zostanie podjęta i ogłoszona  decyzja w tej kwestii - poinformowało naszą redakcję Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Resort zaznaczył równocześnie, iż liczy na to, że masowa akcja szczepień oraz złagodzenie obostrzeń w obszarze usług hotelarskich przyczyni się do zwiększenia realizacji bonów turystycznych. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]