BiznesINFO.pl
Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i sekretarza stanu USA Antonego Blinkena.

fot. Krystian Maj/Kancelaria Premiera

USA chcą przekazać niemal 3 mld dolarów na wsparcie dla Ukrainy i Polski

5 Marca 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wskazywał na konferencji po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem, że wartości, takie jak wolność, pokój i bezpieczeństwo są dziś pod szczególnym zagrożeniem. "Polacy wiedzą, jak ważna jest obrona wolności, tak samo jak Amerykanie, dlatego będziemy trzymać się razem przy wsparciu Ukrainy wobec dokonanej z premedytacją, bezprawnej i niesprowokowanej inwazji" – oświadczył.

– Administracja prezydenta USA Joe Bidena zwróciła się do Kongresu o zgodę na przekazanie 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych w Ukrainie i w Polsce – poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.

EN 01514199 0466

Jak pomóc Ukrainie - Lista zweryfikowanych zbiórek i akcji

CZYTAJ DALEJ

Sekretarz stanu USA ocenił, że Polska jest wiodącym krajem, który odpowiada na kryzys humanitarny wywołany przez agresję na Ukrainę.

– Jeśli chodzi o wsparcie dla Polski i innych krajów, administracja prezydenta Bidena zwróciła się do Kongresu o 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce – powiedział.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z amerykańskim sekretarzem stanu podkreślał, że sankcje muszą być szczelne.

– Żeby nie było banków, które nie podlegają np. wyłączeniu z systemu SWIFT – podkreślił Morawiecki. Polska zbiega również o zwiększenie wojsk NATO na wschodniej flance.

Zarówno szef polskiego rządu, jak i Sekretarz Stanu podkreślili rolę Stanów Zjednoczonych w kontekście wzmocnienia wschodniej flanki NATO. W Polsce obecnie przebywa ponad 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich. Zabiega o to, żeby te siły zwiększyć. Cały czas dostarczany jest do nas odpowiedni sprzęt wojskowy, żeby bronić naszego nieba. Te działania powodują, że możemy czuć się jeszcze bardziej bezpieczni.

Sytuacja w Ukrainie to rzecz bez precedensu w ostatnich dziesięcioleciach. Musimy razem – z naszymi sojusznikami, ze Stanami Zjednoczonymi, z państwami członkowskimi Paktu Północnoatlantyckiego – budować jeszcze mocniejszą architekturę bezpieczeństwa we wschodniej części Europy i Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – Z satysfakcją mogę odnotować, że pan Sekretarz Stanu Anthony Blinken również w pełni zgadza się z koniecznością wzmocnienia wschodniej flanki NATO, umocnienia bezpieczeństwa Polski, Litwy, Rumunii, Węgier i Słowacji.

Szef polskiego rządu podkreślił, że rosyjska agresja na Ukrainę to "rzecz bez precedensu w ostatnich dziesięcioleciach". Dlatego też wszyscy sojusznicy, partnerzy oraz NATO muszą zwiększać bezpieczeństwo we wschodniej części Unii Europejskiej.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wojna w Ukrainie

Singapur nakłada sankcje na Rosję. "To nie teoretyczna zasada, ale niebezpieczny precedens"

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Polska hubem humanitarnym dla Ukrainy. Rząd ostrzega przed rosyjską propagandą

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Samsung wstrzymał wysyłkę produktów do Rosji

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Pomoc dla przedsiębiorców w związku z wojną w Ukrainie

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Szwajcaria nakłada kolejne sankcje na Rosję

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Produkty rosyjskie i białoruskie. Jakie mają kody kreskowe? UOKiK apeluje, aby nie kupować tych produktów

Czytaj więcej >