BiznesINFO.pl

fot. Krystian Maj/Kancelaria Premiera

USA chcą przekazać niemal 3 mld dolarów na wsparcie dla Ukrainy i Polski

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wskazywał na konferencji po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem, że wartości, takie jak wolność, pokój i bezpieczeństwo są dziś pod szczególnym zagrożeniem. "Polacy wiedzą, jak ważna jest obrona wolności, tak samo jak Amerykanie, dlatego będziemy trzymać się razem przy wsparciu Ukrainy wobec dokonanej z premedytacją, bezprawnej i niesprowokowanej inwazji" – oświadczył.

– Administracja prezydenta USA Joe Bidena zwróciła się do Kongresu o zgodę na przekazanie 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych w Ukrainie i w Polsce – poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Sekretarz stanu USA ocenił, że Polska jest wiodącym krajem, który odpowiada na kryzys humanitarny wywołany przez agresję na Ukrainę.

– Jeśli chodzi o wsparcie dla Polski i innych krajów, administracja prezydenta Bidena zwróciła się do Kongresu o 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce – powiedział.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z amerykańskim sekretarzem stanu podkreślał, że sankcje muszą być szczelne.

– Żeby nie było banków, które nie podlegają np. wyłączeniu z systemu SWIFT – podkreślił Morawiecki. Polska zbiega również o zwiększenie wojsk NATO na wschodniej flance.

Zarówno szef polskiego rządu, jak i Sekretarz Stanu podkreślili rolę Stanów Zjednoczonych w kontekście wzmocnienia wschodniej flanki NATO. W Polsce obecnie przebywa ponad 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich. Zabiega o to, żeby te siły zwiększyć. Cały czas dostarczany jest do nas odpowiedni sprzęt wojskowy, żeby bronić naszego nieba. Te działania powodują, że możemy czuć się jeszcze bardziej bezpieczni. – Sytuacja w Ukrainie to rzecz bez precedensu w ostatnich dziesięcioleciach. Musimy razem – z naszymi sojusznikami, ze Stanami Zjednoczonymi, z państwami członkowskimi Paktu Północnoatlantyckiego – budować jeszcze mocniejszą architekturę bezpieczeństwa we wschodniej części Europy i Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – Z satysfakcją mogę odnotować, że pan Sekretarz Stanu Anthony Blinken również w pełni zgadza się z koniecznością wzmocnienia wschodniej flanki NATO, umocnienia bezpieczeństwa Polski, Litwy, Rumunii, Węgier i Słowacji.

Szef polskiego rządu podkreślił, że rosyjska agresja na Ukrainę to "rzecz bez precedensu w ostatnich dziesięcioleciach". Dlatego też wszyscy sojusznicy, partnerzy oraz NATO muszą zwiększać bezpieczeństwo we wschodniej części Unii Europejskiej.

Tagi:

Podobne artykuły

Wojna w Ukrainie

Pomoc na rzecz ofiar konfliktu w Ukrainie bez VAT
Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Singapur nakłada sankcje na Rosję. "To nie teoretyczna zasada, ale niebezpieczny precedens"
Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Polska hubem humanitarnym dla Ukrainy. Rząd ostrzega przed rosyjską propagandą
Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Samsung wstrzymał wysyłkę produktów do Rosji
Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Pomoc dla przedsiębiorców w związku z wojną w Ukrainie
Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Szwajcaria nakłada kolejne sankcje na Rosję
Czytaj więcej >
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl , money.pl i wroclaw.pl . Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Kasper Starużyk

Japońskie media: Rosjanie ogłosili manewry wojskowe na Pacyfiku. To ostrzeżenie dla Japonii
Czytaj więcej >
Wojna w Ukrainie

Joanna Leja

Zawieszenie Rosji w Radzie Europy. Premier: procedura ruszyła
Czytaj więcej >
Wojna w Ukrainie

Kasper Starużyk

ZUS już ogłosił. Będzie 500 plus dla uchodźców, ale muszą spełnić kilka warunków
Czytaj więcej >
Wojna w Ukrainie

Kasper Starużyk

Indie przenoszą ambasadę z Ukrainy do Polski
Czytaj więcej >
Wojna w Ukrainie

Kasper Starużyk

Wielka Brytania zapłaci za uchodźców z Ukrainy. Można liczyć na 350 funtów
Czytaj więcej >
Wojna w Ukrainie

Kasper Starużyk

W Warszawie trwa marsz poparcia dla Ukrainy. Tłumy idą przez centrum stolicy
Czytaj więcej >