BiznesINFO.pl Polska i Świat Unikatowe odkrycie w Polsce. Znaleziono najstarszy przykład biżuterii w Eurazji
roobertoo/pixabay

Unikatowe odkrycie w Polsce. Znaleziono najstarszy przykład biżuterii w Eurazji

1 grudnia 2021
Autor tekstu: Joanna Leja

Najnowsze odkrycie z Jaskini Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, może być przełomowe w rozumieniu historii Homo sapiens. Odkryto najstarszy znany w Eurazji przykład biżuterii dekorowanej motywem ułożonych w linię kropek.

Archeolodzy wykopali wisiorek w Polsce, a konkretnie w Jaskini Stajnia na Wyżynie Częstochowskiej. Szacuje się, że ozdoba może liczyć 41500 lat, co oznacza, że jest najstarszym przykładem biżuterii znalezionym na terenie Eurazji. Może być to naprawdę duży przełom w jeszcze dokładniejszym poznawaniu historii.

Wielkie odkrycie archeologów w Polsce

Odnaleziona biżuteria to dowody na korzystanie i tworzenie sztuki przez Homo sapiens. Jest to najstarszy znany ornament, który zmodyfikował człowiek. Odkrycie to wisiorek stworzony z kości słoniowej ozdobiony co najmniej 50 nakłuciami tworzącymi nieregularną krzywiznę pętli.

– Ta biżuteria pokazuje ogromną kreatywność i niezwykłe zdolności manualne Homo sapiens – komentuje współautorka badań, Wioletta Nowaczewska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jak podaje "Scientific Reports" wskazuje się, że najstarsza tego typu ozdoba mogła powstać w granicach współczesnej Polski. Wynika to z badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Niemczech, Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech, Uniwersytetu Wrocławskiego, Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie oraz Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.

– Określenie dokładnego wieku tej biżuterii miało fundamentalne znaczenie dla jej kulturowej atrybucji. Nasza praca pokazuje, że wykorzystanie najnowszych osiągnięć metodologicznych w badaniach radiowęglowych pozwala zminimalizować ilość próbkowania i uzyskać bardzo precyzyjne daty z bardzo małym zakresem błędu – tłumaczy Sahra Talamo, główna autorka badań.

Skarb został znaleziony wśród zwierzęcych kości i kamiennych narzędzi najprawdopodobniej z okresu górnego paleolitu w jaskini Stajnia w 2010 roku przez zespół pod kierunkiem współautora pracy, dr. Mikołaja Urbanowskiego. W jaskini znaleziono ślady obecności zarówno neandertalczyków, jak i człowieka współczesnego.

Odkrycie zmienia spojrzenie na historię

To odkrycie rzuca jednak nowe światło na rozprzestrzenianie się naszych przodków oraz ich zdolności adaptacyjne. To nie koniec badań nad wisiorkiem z Jaskini Stajnia. Obecnie prowadzone są dalsze analizy na stanowiskach badawczo-naukowych w Polsce.

Obserwuj nas w
autor
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie