Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 04.06.2020 02:00

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

sklep-pixabay-bettypalm
Obraz Elizabeth Ekman z Pixabay

Tesco i Żabka na celowniku rządu

Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie potwierdziło, że prowadzi prace nad konsolidacją podmiotów rolno-spożywczych, jakie znajdują się pod nadzorem państwa. Z nieoficjalnych informacji "Rz" wynika, że w nowej strukturze miałaby znaleźć się też duża sieć sklepów. Jaka? Najwięcej mówi się o Tesco i sieci Żabka.

Tesco czy Żabka? Na tę drugą sieć czai się Orlen

Polski oddział Tesco od kilku lat przechodzi potężny kryzys i restrukturyzację. Od jakiegoś czasu mówi się, że Tesco chce się wycofać z Europy Środkowo-Wschodniej. Polski zarząd Tesco potwierdza też, że bierze pod uwagę sprzedaż. 

Oprócz Tesco możliwa jest też inna opcja - Żabka. Dziennik zwraca uwagę, że siecią Żabka już kilka lat temu poważnie interesował się PKN Orlen. W projekt państwowego holdingu rolno-spożywczego mają się zaangażować Grupa PFR i właśnie Orlen.

Ani Tesco, ani Żabka. Analitycy wątpią w powodzenie operacji

Czy taka operacja jest możliwa? Zdaniem jednego z analityków cytowanego przez “Rz”, powierzchnia sklepów Tesco jest za duża, a “każdy nowy gracz miałby problem z zapełnieniem tej powierzchni, zwłaszcza produktami przemysłowymi”. 

Analitycy wątpią też w wejście Żabki do holdingu rolno-spożywczego, ponieważ produkty świeże to bardzo niewielki procent oferty sieci - Żabka stawia głównie na przekąski, alkohol i papierosy. Przedstawiciel amerykańskiego funduszu CVC, do którego należy Żabka przekazał, że firma nie zamierza komentować tych spekulacji. Podobnie zareagowały Orlen i PFR, które nie chciały udzielić komentarza do sprawy przejęcia sieci sklepów.

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

Tagi: Żabka Tesco