Telewizor, który został wyprodukowany przed 2018 rokiem, będzie prawdopodobnie do wymiany
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Stycznia 2020

Szykuje się zmiana częstotliwości nadawania telewizji. Wielu Polaków będzie musiało kupić nowy telewizor

Telewizor do wymiany już niedługo? W Polsce rozpoczęły się formalne przygotowania do kolejnej zmiany w działaniu bezpłatnej cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T), którą ogląda ponad 33 proc. gospodarstw domowych. Nadawcy muszą przystosować się do nowych technologii, a odbiorcy do wymiany odbiornika - informuje “Rzeczpospolita”.

Telewizor do wymiany przez zmianę częstotliwości

Dziennik podaje, że w poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął postępowanie w sprawie zmian rezerwacji częstotliwości przyznanych nadawcom takim jak Telewizja Polska, TVN, telewizja Polsat, Puls i telewizja Trwam. UKE czeka na uwagi 30 dni.

Waloryzacja emerytur i rent dużo niższa. Nie takiej podwyżki się spodziewanoWaloryzacja emerytur i rent dużo niższa. Nie takiej podwyżki się spodziewanoCzytaj dalej

Nadawcy, którzy udostępniają łącznie ponad 20 bezpłatnych kanałów cyfrowej telewizji naziemnej (nie licząc płatnych MUX4) muszą zwolnić używane pasmo z tzw. zakresu 700 MHz, które ma być używane przez operatorów telekomunikacyjnych. Wynika z to wymagań, jakie stawia sieć komórkowa 5G. Stacje telewizyjne będą korzystać z innych częstotliwości.

Uzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumUzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumCzytaj dalej

Telewizor do wymiany w ciągu 2 lat

“Rzeczpospolita” pisze, że zmiana częstotliwości to nie jedyna zmiana, jaka czeka telewizję. Zmianie ulegnie też technologia nadawania sygnału. DVB-T1 przestanie być używane, a telewizory będą musiały zostać przystosowane do DVB-T2.

Z danych Związku Cyfrowa Polska, na które powołuje się “Rz”, wynika, że w Polsce takie telewizory są sprzedawane od kilku lat, więc zmiana sygnału nie powinna być problemem. Problemów z odbiorem na pewno nie będą mieć posiadacze telewizorów wyprodukowanych po 2018 roku.

Telewizor przestanie odbierać

Gazeta pisze, że komplikacją może być część specyfikacji nowego standardu kompresji, czyli tzw. kodeku. Od połowy 2022 r. do kompresji sygnału telewizji naziemnej stosowany ma być specjalny kodek tzw. HEVC.

Mało znana ulga w rozliczeniu PIT. Każdy podatnik może zaoszczędzić nawet kilkaset złotychMało znana ulga w rozliczeniu PIT. Każdy podatnik może zaoszczędzić nawet kilkaset złotychCzytaj dalej

A co się stanie z telewizorami, które są starsze? - Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera - ostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Nie ma danych na temat tego ile, ile telewizorów w Polsce jest w stanie obsłużyć format HEVC. Zdaniem Michała Kanownika, prezesa Związku Cyfrowa Polska, są to prawdopodobnie każdy telewizor wyprodukowany od 2018 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. 40-letni pacjent wyskoczył ze szpitalnego okna. Wszystko wydarzyło się na oczach pielęgniarki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski
Drożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenDrożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News