Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szykują się zmiany w sklepach. Tyle wyniesie kaucja za plastikowe butelki i puszki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.11.2023 19:39

Szykują się zmiany w sklepach. Tyle wyniesie kaucja za plastikowe butelki i puszki

plastikowe butelki
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pojawił się projekt rozporządzenia dotyczący wprowadzenia systemu kaucyjnego. Dowiadujemy się z niego jaka będzie wysokość kaucji za plastikowe butelki i puszki, a także kiedy te zmiany wejdą w życie.

System kaucyjny w UE

W ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia podkreślono, że to dany kraj decyduje o tym, które opakowania zostaną objęte systemem kaucyjnym. Okazuje się, że w państwach europejskich kaucja obejmuje najczęściej opakowania z plastiku, metalu i szkła. W państwach UE różni się także jej wysokość i najczęściej waha się w granicach 0,07-0,25 euro, choć najczęściej jest to około 0,10 euro.

Poczta Polska pilnie szuka pracowników. Warunki zaskoczą wielu

Projekt rozporządzenia o systemie kaucyjnym

W środę 22 listopada został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie systemu kaucyjnego. Zaproponowano, że kaucja ma zostać doliczana do butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów (włącznie z zakrętkami i wieczkami), do puszek metalowych o pojemności do jednego litra oraz do butelek szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra.

Od kiedy system kaucyjny w Polsce?

System w Polsce ma wejść w życie od 2025 roku, a kaucja doliczana do każdego opakowania będzie wynosiła 50 groszy. Sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą zobowiązane do odbierania pustych opakowań. Natomiast mniejsze sklepy będą mogły zdecydować, czy chcą przystąpić do systemu, czy też nie.

Tagi: Plastik