Kiedy szczepienia dla nauczycieli?
unsplash/ Timon Studler
Autor Wiktoria Pękalak - 6 Stycznia 2021

Fatalne wieści dla ponad pół miliona Polaków. Rząd rozkłada ręce, musicie poczekać kilka miesięcy

Na szczepienia przeciwko COVID-19 czekają wszyscy, jednak ta grupa wydaje się być kluczowa, jeśli myślimy o powrocie do normalności. Nauczyciele, bo o nich mowa, będą się musieli uzbroić w cierpliwość, ponieważ nie ma dla nich szczepionek. Kiedy wobec tego uczniowie będą mogli wrócić do szkół?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy ruszają zapisy na szczepienia dla nauczycieli,
  • Kiedy osoby z pierwszej grupy otrzymają szczepionki,
  • Dlaczego na szczepienie trzeba tak długo czekać.

Szczepionek dla nauczycieli nie ma

Nauczyciele, którzy są dość reprezentatywną grupą w Polsce, ponieważ jest ich ponad pół miliona, na szczepienia będą musieli jeszcze poczekać. Okazuje się, że nie ma dla nich szczepionek.

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli mają ruszyć 15 stycznia, jednak dokładne terminy zostaną podane później, ponieważ wszystko zależy od dostępności szczepionek - tłumaczyła rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska.

Wcześniej głos w sprawie zabrał już Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19. Dworczyk zapytany przez posłankę KO, byłą minister edukacji Krystynę Szumilas podczas wtorkowego posiedzenia komisji zdrowia na temat COVID-19, nie pozostawił zbyt wielkich nadziei na to, by szczepionki dla nauczycieli mogłyby już wkrótce być dostępne.

- To postulat do wszystkich, dotyczy języka, jakiego używamy wobec siebie: boicie się, nie macie odwagi, nie chcecie powiedzieć. Proszę państwa, ja rozumiem, że popełniamy szereg błędów, ale nie zakładajmy z góry, że mamy złą wolę. Ja nie mam żadnego problemu, żeby powiedzieć, że dzisiaj nie mamy szans zaszczepić w pierwszym kwartale nauczycieli. I nie dlatego, że – jak pani minister była uprzejma powiedzieć – nie damy rady, bo mamy zdolności techniczne, zdolności operacyjne, tylko nie mamy szczepionek. I na to rząd – już to tłumaczyłem i powtarzam po raz kolejny - ma w najlepszym razie bardzo ograniczone możliwości wpływu - mówił cytowany przez PAP Dworczyk.

Już niebawem palacze mogą przeżyć ogromne zaskoczenie. Resort zrobi z palenia towar luksusowyJuż niebawem palacze mogą przeżyć ogromne zaskoczenie. Resort zrobi z palenia towar luksusowyCzytaj dalej

- Rzeczywiście, niestety w pierwszym kwartale nie zaszczepimy nauczycieli, nie dlatego, że nie chcemy, nie dlatego, że lekceważymy ten problem, tylko dlatego, że mamy do czynienia z problemem obiektywnym, jakim jest brak szczepionek - powtórzył.

Chętni są, szczepionek nie ma

O komentarz została poproszona rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.

- Nauczyciele będą mogli skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 w etapie pierwszym. Zapisy rozpoczną się już od 15 stycznia. O terminach szczepień będziemy informować w późniejszym czasie. Wszystko zależy od dostaw szczepionek. Warto pamiętać, że grupa pierwsza to ok. 10 mln osób - wskazała Ostrowska.

Jak wielokrotnie podkreślano w mediach, szczepienia przeciwko koronawirusowi mają odbywać się etapami. W tej chwili realizowany jest tzw. etap zero, podczas którego szczepieni są w pierwszej kolejności pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W kolejnym etapie szczepienia rozpoczną się w grupie pierwszej - wśród pensjonariuszy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków.

Zgodnie z wtorkową wypowiedzią Dworczyka, grupa pierwsza rozpocznie szczepienia 25 stycznia.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News