BiznesINFO.pl
Strefy Czystego Transportu w dużych miastach jeszcze w tym roku?

Wikipedia/Piotr Biegała

Strefy czystego transportu jeszcze w tym roku? Mamy komentarz ministerstwa

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Czy już wkrótce do centrów dużych polskich miast będą mogły się przedostać wyłącznie pojazdy elektryczne, wodorowe i napędzane gazem ziemnym? To bardzo prawdopodobny scenariusz. Redakcja Biznes Info zwróciła się do resortu klimatu i środowiska z pytaniem o losy Stref Czystego Transportu. Ich powstanie utrudni wjazd do centrum autom zanieczyszczającym powietrze.  

  • Kiedy zostaną wprowadzone regulacje dotyczące Stref Czystego Powietrza

  • Gdzie będą one obowiązywać

  • Co wprowadzenie takich stref oznacza dla kierowców

Strefy czystego transportu jeszcze w tym roku?Złe wieści dla posiadaczy kopcących samochodów. Wygląda na to, że dużo szybciej niż się wydawało będą oni mieli poważne problemy z dostaniem się do centrów dużych miast.

Jeszcze pod koniec 2020 roku „Dziennik Gazeta Prawna” informował, że przygotowywana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska regulacja dotycząca tzw. Stref Czystego Transportu (jest ona elementem nowelizacji ustawy o elektromobilności), zakłada, że gminy od 2021 roku będą mogły tworzyć obszary, do których nie będą mogły wjeżdżać pojazdy zanieczyszczające powietrze. Wstęp miałyby jedynie auta elektryczne, wodorowe i napędzane gazem ziemnym.


Pierwotne plany zakładały, że dopiero za 10 lat Strefy Czystego Powietrza miałyby być obowiązkowe w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Jak ujawnił jednak kilka tygodni temu portal tvn24.pl, plany w tym zakresie się zmieniły i obowiązek utworzenia takich stref zostanie nałożony na duże miasta jeszcze w tym roku.


Redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniem o to kiedy konkretnie regulacje dotyczące Stref Czystego Powietrza zostaną wprowadzone.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzić nowe regulacje dotyczące Stref Czystego Powietrza wraz z ustawą w drugiej połowie roku. Nie jest przewidywane odroczenie wejścia w życie dla tych przepisów – informuje naszą redakcję Wydział Komunikacji Medialnej resortu.


Ministerstwo w komentarzu przesłanym Biznes Info podkreśla, że Strefy Czystego Powietrza będą obowiązkowe „jedynie w tych miastach o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., w których Główny Inspektor Ochrony Środowiska stwierdzi średnioroczne przekroczenie poziomu zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu”. Pozostałe miejscowości, niezależnie od wielkości, będą miały możliwość tworzenia stref.


- Strefy czystego transportu są jednym z wielu instrumentów mogących wpłynąć na jakość powietrza w miastach. Wprowadzenie stref wraz z wykorzystaniem innych  instrumentów, takich jak: niskoemisyjny miejski transport publiczny, inteligentne systemy zarządzania ruchem, czy budowa parkingów park&ride, możne znacząco wpłynąć na jakość powietrza w miastach –podkreśla resort.


Jak podawał kilka tygodni temu portal tvn24.pl Strefy Czystego Powietrza w pierwszej kolejności miałyby obowiązywać w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz w Katowicach. Co istotne, miasta będą miały 1,5 roku na stworzenie tych obszarów.


Kto będzie mógł wjechać do centrum?


Zapytaliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska czy stworzenie takich stref sprawi, że posiadacze starszych, trujących samochodów, nie będą mieli żadnych szans na dostanie się na teren strefy? Resort podkreśla, że zgodnie z ustawą, wjazd będzie możliwy dla pojazdów elektrycznych, wodorowych i napędzanych gazem ziemnym.  Ewentualne wyjątki mają leżeć po stronie samorządów.

- Chcemy, by to  władze lokalne określały zasady funkcjonowania stref czystego transportu, w tym także wskazywały, jakie pojazdy będą zwolnione od zakazu wjazdu do strefy. Ustawowo z zakazu zwolnione będą jedynie pojazdu elektryczne, wodorowe i napędzane gazem ziemnym. Rada gminy, w uchwale ustanawiającej strefę czystego transportu, może dopuścić poruszanie się po tej strefie inne pojazdy np. napędzane gazem LPG lub hybrydowe – wyjaśnia Wydział Komunikacji Medialnej resortu klimatu i środowiska.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >