BiznesINFO.pl
Skąd można pozyskać dotacje dla firm?

Pixabay.com

Skąd można pozyskać dotacje dla firm?

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Dominik Moliński

Udostępnij:

Potrzebujesz pieniędzy na zrealizowanie albo rozwinięcie biznesu? Dotacje dla firm można obecnie pozyskać na wiele różnych sposobów. Jakie masz możliwości? W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób możesz uzyskać pieniądze na realizację swojego pomysłu bizn

Dotacje dla firm – od czego zacząć?

Jeśli prowadzisz firmę lub dopiero zamierzasz ją otworzyć, możesz szukać dotacji dla swojej firmy. Nie ma w tym niczego złego. Przyszli przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z wszelkich form dofinansowania, jeśli jest to tylko możliwe. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale pieniądze na biznes można pozyskać z wielu różnych źródeł.

Od czego zacząć? W pierwszej kolejności zastanówmy się, jaka kwota pieniędzy jest nam potrzebna i na jaki cel chcemy ją przeznaczyć. Warto dobrze przemyśleć swoje plany, bowiem pieniądze łatwiej jest wydać, niż zarobić. Jeśli wsparcie finansowe nie zostanie wykorzystane na rozpoczęcie lub rozwój biznesu, możemy wpaść w poważne kłopoty, ponieważ za niewywiązanie się z umowy będziemy musieli zwrócić część lub nawet całość dotacji.

Dotacje dla firm z Unii Europejskiej

W dzisiejszych czasach bardzo popularne stało się pobieranie dotacji dla firm ze środków unijnych. Nic w tym dziwnego – dotacje unijne są bezzwrotne. Dotacje dla firm z Unii Europejskiej na rozpoczęcie własnej działalności przysługują osobom poniżej 30. roku życia, które są na bezrobociu i nie uczą się oraz osobom w wieku powyżej 30. roku życia, które są bezrobotne. Pełnoletność nie jest jednak jedynym warunkiem – w ciągu 12 miesięcy od złożenia wniosku nie można prowadzić działalności gospodarczej.

Jeśli jesteśmy zainteresowani dotacjami unijnymi, musimy wybrać odpowiedni dla nas program unijny, złożyć wniosek i przedstawić biznesplan. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, otrzymamy bezzwrotną dotację dla firmy lub korzystną pożyczkę na biznes. Nie można zapominać, że na koniec czeka nas rozliczenie – jeśli nie wywiążemy się z umowy, będziemy musieli oddać wszystkie otrzymane pieniądze.

Dotacje dla firm z urzędu pracy

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności możemy znaleźć w urzędzie pracy. Już na wstępie należy zaznaczyć, że tego typu dotacje dla firm mogą być udostępnione wyłącznie dla osób bezrobotnych, które zarejestrowały się w urzędzie pracy. Jeśli w ciągu roku prowadziliśmy już działalność gospodarczą, odrzuciliśmy propozycję pracy z urzędu pracy lub otrzymaliśmy wcześniej dotację z Funduszy Pracy lub z Unii Europejskiej, o dofinansowaniu możemy zapomnieć.

Dotacje dla firm a crowdfunding

Pieniądze na rozpoczęcie działalności lub rozwinięcie biznesu możemy pozyskać od anonimowych internautów. Brzmi nieprawdopodobnie, ale to jest jak najbardziej możliwe!. Na tym właśnie polega tzw. crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Jak to działa? Wystarczy, że ujawnimy się na dowolnym serwisie crowdfundingowym, szczegółowo opiszemy swój pomysł, wyjaśnimy, ile potrzebujemy pieniędzy i co internauci otrzymają w zamian za określone wpłaty.

Zbiórki crowdfundingowe zwykle trwają 30 dni i jeśli w tym czasie uzbieramy określoną kwotę pieniędzy, zwyczajnie wpada ona do naszego portfela. Możemy ją potraktować jako dotację dla firmy. Jednak wtedy będziemy musieli wywiązać się z naszego obowiązku, tj. zrealizować projekt i zgodnie z obietnicą „nagrodzić” internautów.

Dotacje dla firm z innych źródeł

Jeśli nie możemy liczyć na dotacje dla firm z Unii Europejskiej i urzędów pracy, warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Możemy na przykład zwrócić się do Aniołów Biznesu. Jeśli nasz pomysł na biznes wyróżnia się na tle innych, zamożni przedsiębiorcy mogą zainwestować w nasz projekt w zamian za część udziałów. Możemy również skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości, który wspiera rozwój biznesu.

Jako dotację dla firmy możemy również potraktować pożyczki i kredyty bankowe, a także pomoc rządową. Jeśli za wszelką cenę chcemy uniknąć spłacania rat, możemy poprosić o pomoc rodzinę i osoby najbliższe lub wykorzystać nasze oszczędności.

Podobne artykuły

Na czym polega podatek od betonu?

Finanse

Będziemy musieli płacić podatek od betonu. Dzięki niemu pojawi się w miastach więcej zieleni?

Czytaj więcej >
Ile zarabiają księża?

Finanse

Ile i w jaki sposób zarabiają księża? Co z podatkami i pieniędzmi z tacy?

Czytaj więcej >
Kancelaria Sejmu chciała wydać 300 tys. złotych na auto dla psów.

Finanse

300 tys. zł za limuzynę dla psów. Kancelaria Sejmu na zakupach

Czytaj więcej >
Klienci PKO BP oraz kilku innych banków  mogą spodziewać się utrudnień w weekend i na początku najbliższego tygodnia.

Finanse

Przerwy w czterech wielkich bankach na weekend. Część klientów straci okresowo dostęp do konta

Czytaj więcej >
Banknot Lech Kaczyński fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Finanse

Banknot nie tylko z Lechem Kaczyńskim. Na kolejnym znaleźć ma się kobieta

Czytaj więcej >

Finanse

Veolia: innowacyjna i inteligentna transformacja energetyki

Czytaj więcej >