BiznesINFO.pl Polska i Świat Sejm przyjął nową ustawę deweloperską. UOKiK: wzmocni ochronę osób kupujących nieruchomości
Fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski, CC BY 2.0

Sejm przyjął nową ustawę deweloperską. UOKiK: wzmocni ochronę osób kupujących nieruchomości

21 maja 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Ustawa deweloperska, która została przyjęta przez Sejm ma wzmocnić ochronę kupujących - poinformował prezes UOKiK. Mechanizmy wprowadzone przez ustawę dotyczą głównie tych, którzy kupili nieruchomość na rynku pierwotnym.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega ustawa deweloperska

  • Jakie są jej najważniejsze postulaty

  • Dlaczego jej mechanizmy mają chronić klientów

Ustawa deweloperska uchwalona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) poinformował w piątkowym komunikacie, że ustawa przygotowana przez Urząd została przyjęta przez Sejm. Teraz ma trafić na biurko prezydenta, Andrzeja Dudy. Co istotne, Sejm przyjął część poprawek zaproponowanych przez Senat.

Jednym z najistotniejszych postulatów ustawy deweloperskiej jest ten dotyczący utworzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który zakłada wypłatę środków nabywcy nieruchomości w przypadku upadłości dewelopera lub banku.

Kolejną zmianą jest usunięcie otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych z gwarancją bankową oraz tych z gwarancją ubezpieczeniową. Jak podkreślił UOKiK, rozwiązania te nie były wykorzystywane w praktyce. Rachunki MRP otwarty i zamknięty pozostają bez zmian.

- Nowa ustawa doprowadzi do tego, że polskie rodziny decydujące się na zakup mieszkania lub domu od dewelopera nie będą musiały obawiać się utraty powierzanych przedsiębiorcy pieniędzy - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Dodaje, że dotychczas deweloperzy nie dawali swoim klientom odpowiedniego bezpieczeństwa finansowego oraz prawnego.

Ustawa deweloperska frontem do klienta

UOKiK przypomniał, że obecnie każdy deweloper zobowiązany jest do posiadania MRP. Na ryku dominują otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze, gdzie pieniądze za nieruchomości wpływają stopniowo - zgodnie z harmonogramem płac.

Zdaniem Urzędu rodzi to ryzyko dla klientów w przypadku upadłości dewelopera. Takie samo ryzyko rodzi się w przypadku upadłości banku prowadzącego rachunek powierniczy. Właśnie w tym przypadku ma pomóc Fundusz utworzony na mocy ustawy.

Ustawa reguluje szereg innych aspektów związanych z deweloperką. Poruszone zostały m.in.: aspekty umów rezerwacyjnych, usuwanie wad na koszt dewelopera, czy warunki odstąpienia od umowy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie