BiznesINFO.pl Polska i Świat DGP: Fatalne wieści dla rodziców. Za dwa tygodnie może zabraknąć miejsc dla dzieci w przedszkolach?
Pxhere

DGP: Fatalne wieści dla rodziców. Za dwa tygodnie może zabraknąć miejsc dla dzieci w przedszkolach?

12 maja 2020

Przedszkole otwarte, ale nie wszędzie

W ramach znoszenia ograniczeń rząd zezwolił na otwarcie przedszkoli od 6 maja, ale nie wszystkie samorządy zdecydowały się przywrócić działalność placówek. MEN przekazał,  że na ok. 10 tys. przedszkoli zostało otwartych ok. 2 tys. W sumie, wraz z zerówkami daje to ok 22 tys. miejsc dla dzieci. Minister Dariusz Piontkowski zapewnił, że z każdym tygodniem liczba otwartych przedszkoli będzie się zwiększać.

W przedszkolu obowiązuje pierwszeństwo dla niektórych grup dzieci

Główny Inspektorat Sanitarny wyznaczył m.in. limit dzieci w przedszkolu oraz powierzchnię na jednego przedszkolaka. “DGP” podaje, że swoje wytyczne przedstawiły także resorty edukacji i zdrowia. Zalecono, by obowiązywała pewna kolejność przyjmowania dzieci do przedszkoli.

MEN i resort zdrowia nakazały, by najpierw przyjmować dzieci pracowników medycznych. służb mundurowych i handlowców. Poza tym pierwszeństwo mają mieć też dzieci z rodzin, których oboje rodzice muszą wyjść z domu do pracy, a także wielodzietne rodziny.

Nowe reguły w przedszkolu bezprawne

Rodzice, z którymi porozmawiał “DGP”, są oburzeni taką selekcją i zwracają uwagę, że przy takich kryteriach “najlepiej, aby matka była lekarzem z rodziny wielodzietnej, a małżonek osobą niepełnosprawną”.

Prawnicy wskazują, że kryteria pierwszeństwa są bezprawne. - Tak naprawdę tylko wytyczne GIS są wiążące dla przedszkoli, a one nie przewidują żadnych kryteriów przyjmowania dzieci do tych placówek, w których liczba miejsc jest mniejsza niż przed pandemią - mówi “DGP” Robert Kamionowski, radca prawny z kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.

Po złagodzeniu kolejnych obostrzeń coraz więcej ludzi będzie wracać do pracy, a przedszkola przeżyją szturm. Dyrektorzy przedszkoli (także prywatnych) obawiają się masowych pozwów z powodu brak miejsc w placówkach.

- Rodzic może wynająć np. opiekunkę, a następnie wystąpić z roszczeniem przeciwko placówce, a także Skarbowi Państwa o pokrycie tej kwoty - mówi na łamach “DGP” Beata Patoleta, adwokat i ekspert ds. prawa oświatowego.

Więcej na ten temat przeczytasz w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Obserwuj nas w
autor
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie