BiznesINFO.pl
(201019) -- TALLINN, Oct. 19, 2020 (Xinhua) -- Polish President Andrzej Duda attends a joint press conference during the virtual summit of the Three Seas Initiative in Tallinn, Estonia, on Oct. 19, 2020. The virtual summit of the Three Seas Initiative held on Monday focused on the future of Central and Eastern Europe, new investment opportunities and the smart connectivity concept to ensure that the region continues to drive Europe's economic growth. (Annika Haas/Three Seas/Handout via Xinhua)

East News, Annika Haas/Three Seas/Handout via Xinhua

Prezydent zachwycony stanem GPW. Na inauguracji opowiadał o wynikach

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

GPW w Warszawie kilka dni temu obchodziła swoje trzydziestolecie. Na sesji inaugurującej przemawiał prezydent Polski, Andrzej Duda. Powiedział, że nasza GPW jest niewątpliwie największą w regionie Europy Środkowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest historia GPW w Warszawie

  • Co powiedział prezydent Andrzej Duda

  • Czemu GPW jest największą w Europie Środkowej

GPW w Warszawie ma już 30 lat

Giełda Papierów Wartościowych nie jest w Polsce tworem nowym, ale obecnie jest tym, który trzyma się najstabilniej. Przypomnijmy, że GPW po raz pierwszy w naszym kraju otwarto 12 maja 1817 r., a następnie 2 stycznia 1921 r. Po raz trzeci GPW funkcjonuje w Polsce od 12 kwietnia 1991 r.

Pierwsza siedziba GPW znajdowała się przy ul. Królewskiej 14 w Warszawie. Niestety, ale w wyniku działań wojennych budynek został kompletnie zniszczony, a nowa GPW ma swoją siedzibę przy ul. Książęcej 4.

Kilka dni temu GPW w Warszawie obchodziło 30-lecie swojego funkcjonowania. Tegoroczne obchody swoim oficjalnym patronatem objął także prezydent Polski, Andrzej Duda, który wygłosił również przemówienie punktualnie o godz.: 9:00, 12 kwietnia br.

Prezydent w inauguracyjnych słowach podkreślił, że historia polskiej GPW sięga o wiele dalej niż ostatnie 30 lat. Dodał także, że jest to dla niego niezwykłe przeżycie, ponieważ doskonale pamięta pierwszy gong na GPW oraz znaczenie jej powrotu do naszego kraju.

GPW w ogniu zachwytu prezydenta

Andrzej Duda stwierdził, że dla niego GPW była symbolem wolnej gospodarki, wolnego świata. - Była Ameryką - powiedział prezydent nawiązując do Stanów Zjednoczonych uważanych przez Polaków mieszkających za Żelazną Kurtyną za symbol wolności.

Dodał, że GPW to symbol znanej wszystkim Wall Street w Nowym Jorku. Dla Polaków giełda nie była czymś zakazanym - podkreślił - a trudno osiągalnym. Prezydent określił giełdę jako "wielki świat wielkich firm".

Prezydent dodał, że życzy GPW i ma nadzieję na to, że będzie ona stawała się coraz mocniejszą spółką, której znaczenie zyskuje na arenie międzynarodowej.

Przypomnijmy, że 30 lat temu na GPW notowanych było zaledwie pięć spółek. Obecnie jest to ponad 800 spółek, których kapitalizacja wynosi ponad 1 bln 135 mld zł. Prezydent dodał, że mamy największą giełdę w Europie Środkowej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Nowe terminy składania niektórych zeznań podatkowych. Warto się z nimi zapoznać

Czytaj więcej >
Seniorzy mogą otrzymać również zasiłek dla niezdolnych do pracy

Finanse

Jeżeli byłeś ratownikiem górskim lub ochotnikiem w straży pożarnej, dostaniesz wyższą emeryturę

Czytaj więcej >
Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Finanse

Polacy masowo składają wnioski do ZUS. Tylko od wczoraj aż 600 tys., wszystkie tylko w jednym celu

Czytaj więcej >

Finanse

Resort finansów się ugiął. Skomplikowana zmiana będzie musiała jeszcze trochę poczekać

Czytaj więcej >

Finanse

Tajemniczy wniosek w Senacie. Dodatkowe 300 zł miesięcznie za spory staż małżeństwa

Czytaj więcej >

Finanse

Koperty z wesel do opodatkowania. Premier tłumaczy urzędników

Czytaj więcej >