BiznesINFO.pl Energetyka Polacy rzucili się na gałęzie. Lasy Państwowe biją rekordy sprzedaży
public domain

Polacy rzucili się na gałęzie. Lasy Państwowe biją rekordy sprzedaży

5 października 2022
Autor tekstu: Patryk Solarczyk

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych poinformowała, że udało jej się sprzedać ponad pół miliona metrów sześciennych gałęziówki. Jest to prawie 50% więcej niż w 2021 roku.

Gałęzie to z pewnością jedna z najtańszych metod na ogrzanie mieszkania, domu. Nie powinno dziwić więc, że nie brakuje chętnych, których nie stać lub nie mają w tej chwili dostępu do innego rodzaju źródeł energii.

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych informuje, że leżące w lesie drewno nie może zostać zabrane bez zgody i wiedzy leśniczego.

" Podobnie nie można samodzielnie pozyskiwać chrustu, wycinać gałązek, zbierać mchu czy nawet porostów . Las i każdy jego element jest dobrem społecznym, ale stanowi majątek skarbu państwa, którym zarządzają w imieniu społeczeństwa leśnicy” – czytamy na stronie Dyrekcji Lasów Państwowych.

Na stronie lasy.gov.pl dowiadujemy się m.in.

Gdzie można kupić drewno opałowe?

Sprzedaż drewna w nadleśnictwach odbywa się zgodnie z zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Dla klientów pragnących zakupić większe ilości drewna, prowadzących działalność gospodarczą (związaną z przerobem drewna) sprzedaż odbywa się poprzez Portal Leśno-Drzewny, na którym nabywcy po zarejestrowaniu się składają swoje oferty zakupu. Nadleśnictwa dodatkowo organizują przetargi na drewno w serwisie www.e-drewno.pl, w których mogą brać udział zarówno firmy jak i osoby fizyczne – podają Lasy Państwowe.

Strona informuje, że dla klientów detalicznych każde nadleśnictwo posiada w sprzedaży drewno opałowe i drobne ilości drewna użytkowego (żerdzie, papierówka, kopalniak, czasem słupki grodzeniowe). Sprzedaż detaliczna odbywa się tylko na podstawie gotówkowej zapłaty za drewno przed wydaniem go z lasu. Zajmują się nią leśniczowie w swoich kancelariach w wyznaczone dni tygodnia. Jest też możliwość zakupu drewna w biurze nadleśnictwa.

„Także w każdym leśnictwie jest możliwość samodzielnego wyrobienia i zakupienia drobnicy czy trzebionki opałowej w atrakcyjnych cenach (drewno PKN) według lokalnie ustalonych zasad. Szczegółowe informacje można uzyskać w każdej leśniczówce.” – czytamy.

Dalej dowiadujemy się, że każde nadleśnictwo w kraju ma określone zasady i procedury korzystania z tego majątku, cennik drewna i stroiszu. W lasach jest wiele chronionych w różny sposób miejsc i obiektów, które łatwo zniszczyć. Leśnicy mają pełną wiedzę na temat lasu, w którym gospodarują i chętnie pomogą w racjonalnym i zgodnym z prawem korzystaniu z niego. Dlatego najpierw odwiedźmy kancelarię leśniczego, gdzie uzyskamy pełne informacje.

Lasom Państwowym do końca sierpnia tego roku udało się sprzedać 545 tys. m3 gałęzi.

Obserwuj nas w
autor
Patryk Solarczyk

Redaktor prowadzący BiznesInfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie