BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polacy najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie. Dlaczego?

26 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Polscy pracownicy narzekają na mobbing, zbyt twarde zarządzanie, czy pracę pod presją czasu. Problemem jest także częste niewypłacanie nadgodzin, czy też zwlekanie z wypłatami pensji. Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje też na łamanie przepisów BHP przez p

Raport Między feudalizmem a personalizmem. Medialny obraz relacji pracowniczych w Polsce, który przytacza portal Newseria.pl wskazuje wyraźnie, że relacje Polakom pracuje się źle, lub bardzo źle. Badania zlecił Komitetu Dialogu Społecznego KIG, a najważniejsze mankamenty, jakie wskazują badani to stres, zarządzanie folwarczne i mobbing.

Polacy najbardziej zestresowanymi pracownikami Europy

Tragiczne samopoczucie w pracy w Polsce wskazuje również międzynarodowy raport The Workforce View in Europe 2018. Wynika z niego, że to właśnie w naszym kraju pracuje się w największym stresie. Taka sytuacja doporwadza do znacznego spadku efektywności. Polacy w pracy blokują się psychicznie, nie mają motywacji do samorozwoju, do spokojnego wradrażania swoich pomysłów, które niewątpliwie wpłynąć by mogły na rozwój firmy czy działu. Nawet 27% Polaków żali się, że w pracy stres odzuwa każdego dnia i wskaźnik ten jest zdecydowanie najwyższy ze wszysktich badanych państw. Analogicznie we Francji na codzienny stres skarży się 20% badanych. Najlepsze warunki do pracy panują w Holandii, gdzie na stres narzeka jedynie 10% zbadanych. W raporcie zbadano opinie 10 tys. pracowników z 8 krajów europejskich.

Niskie dchody, to główny problem Polaków?

Być może głównym i najważniejszym problemem polskich pracowników jest zbyt niskie wynagrodzenie względem ilości i jakości wykonywanej pracy. Polacy zdają sobie bowiem doskonale sprawę, że zarabiają znacznie mniej w porównaniu ze swoimi odpowiednikami z Europy Zachodniej. Czują też, że muszą pracować więcej od nich, za co mogą liczyć na duże mniejsze wynagrodzenie. W raporcie The Workforce View in Europe 2018 aż 58% badanych z Polski wskazało, że do pracy motywuje ich najbardziej wysokie wynagrodzenie, co było najwyższym wynikiem wśród wszystkich przebadanych państw. Jednocześnie w pytaniu dotyczącym wagi równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą największą wagę przywiązują do tego Francuzi, tymczasem najmniej znaczy to właśnie dla nas. 

Jaka przyszłość przed polskim rynkiem pracy? 

Chociaż dochody w Polsce regularnie wzrastają, przez co możemy pozwolić sobie na coraz więcej, to apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nasz codzienny stres spowodowany może być też po prostu większą tendencją do nerwowości. Gdy bowiem pracownicy zapytani zostali nie o codzinny stres, lecz czy stresują się każdego tygodnia, to wyniki znacznie się zmieniły. Na stres każdego tygodnia najbardziej narzekają z kolei Niemcy (55%), ale wyprzedzają nas także Szwajcarzy (46%), a na tej samej pozycji (43%) znajdujemy się z Hiszpanami i Francuzami. 

Jednocześnie polscy pracownicy najczęściej uważają, że ich pracodawcy nie są w ogóle zainteresowani ich samopoczuciem psychicznym, wymagając jedynie dobrej efektywności. Na zaniedbnanie sfery psychicznej w pracy skarzy się aż jedna trzecia Polaków. Tutaj na biegunie znowu znajdują się Holendrzy, którzy uważają, że ich pracodacy są z reguły zainteresowani ich samopoczuciem. 

undefined

Tagi:

stres

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Praca

Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października

Czytaj więcej >

Praca

ZUS przygotował rekordową waloryzację. Środki na kontach znacznie wzrosną

Czytaj więcej >
Praca w gastronomii

Praca

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

Czytaj więcej >

Praca

ZUS ogłosił wzrost kwot odszkodowania za wypadek przy pracy

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >