BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Od 6 września zniesiony zakaz korzystania z Odry w województwie zachodniopomorskim

6 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Od wtorku 6 września zostanie zniesiony zakaz korzystania z Odry w całym województwie zachodniopomorskim, poinformował w poniedziałek wojewoda Zbigniew Bogucki.

Zniesiony zakaz korzystania z Odry 

"Od tygodnia w Odrze nie obserwujemy nowego śnięcia ryb i innych organizmów, w związku z tym przed chwilą podpisałem rozporządzenie znoszące zakaz korzystania ze wszystkich wód Odry z dniem 6 września Dziękuję służbom, wędkarzom i rybakom za pomoc w ratowaniu naszej wspólnej rzeki" - poinformował Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Zniesienie zakazu oznacza, że z rzeki mogą korzystać turyści korzystający m.in z kajaków, łodzi i żeglowania. Wojewoda przypomniał, że w rzece nie można się kąpać, ani wykorzystywać wody z niej do pojenia zwierząt - te czynności były zakazane już przed skażeniem Odry.

Podkreślił, że zdjęcie zakazu jest ważną informacją m.in. dla rybaków z jeziora Dąbie – nie obserwowano tam śnięcia ryb, parametry chemiczne wody nie wskazywały przemieszczania się tam wody ze szkodliwym czynnikiem, który płynął z południa, nie zanotowano innych niepokojących zjawisk, więc "nie ma żadnego powodu, żeby nie prowadzić normalnej gospodarki wodnej"(PAP).

Sytuacja na rzece nadal będzie jednak monitorowana. Na całej Odrze do końca września obowiązuje zakaz amatorskiego wędkowania. 

Wsparcie dla przedsiębiorców w związku ze skażeniem Odry

Podczas posiedzenia Sejmu 2 września uchwalono ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Firmy, które w sierpniu odnotowały spadek przychodów powyżej 50 procent będą mogły liczyć na wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 3010 zł na pracownika. Ustawa trafiła do prac w Senacie. 

O wsparcie będą mogli się ubiegać przede wszystkim przedsiębiorcy przede wszystkim z takich branż jak turystyczna, gastronomiczna czy sportowo- rekreacyjna. W rozporządzeniu znajdzie się pełen krąg uprawnionych podmiotów wraz z kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). 

Osoby prowadzące działalność nad Odrą jednak nie patrzą optymistycznie na takie wsparcie. Zdaniem wielu przedsiębiorców taka kwota jest niska, zważywszy na to, że swoje straty w sierpniu mogą liczyć w tysiącach.

Tagi:

turystykadziałalność gospodarcza

Podobne artykuły

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]